Mardin'de 15 günün özeti: Tehditler altında sandık iradesi!

  • 09:08 2 Eylül 2019
  • Siyaset
MARDİN - Belediyelerine kayyım atanmasına karşı 15 gündür kesintisiz bir şekilde eylemde olan Mardin halkı, her türlü baskıya rağmen sokakları terk etmiyor. Bu süreçte halka birlikte direnen HDP’li Ayşe Sürücü, her türlü baskı ve tehdit rejimine karşı halkın kararlı olduğunu ifade etti. 
 
İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos'ta kayyım atanan üç büyükşehir belediyesinden biri de Mardin oldu. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde yüzde 56 gibi bir farkla belediyenin kayyımdan geri alındığı kentte, adı yolsuzluk ve taciz olayları ile anılan Vali Mustafa Yaman yeniden kayyım olarak atandı. Karardan sonra 7'den 70'e halkın alanlara çıktığı kentte, eylem ve etkinlikler bütün engellemelere ve baskılara rağmen 15 gündür devam ediyor. 
 
İlk günden bu yana eylemlerde yer alanlardan biri de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekilli Ayşe Sürücü. İçişleri Bakanlığı kararını ve kentte 15’inci gününe giren direnişi değerlendiren Ayşe, halkın alanlardan gitme niyetinin olmadığını söyledi. 
 
’15 gündür polis çemberine direniyoruz’
 
İlk günden bu yana her türlü şiddet ve gözaltılara rağmen halkın alanlarda olduğunu vurgulayan Ayşe, "Halkın iradesine kayyım atandı. Atanan kayyımları tanımıyoruz. Hukuk ayaklar altına alındı ve halkın iradesi yok edildi. Bu çerçevede biz de direnişimizi sergiliyoruz. Mardin'de halkımızla birlikte direnmeye devam ediyoruz. Her gün polis müdahalesi ya da çemberi içinde kalıyoruz. Polisler o çemberin içine halkın girmesine bile izin vermiyor. Halkın alanlara dahi çıkmasına izin vermiyorlar” dedi. 
 
'Halkın öfkesi bu baskı ve zorbalığı bitirecek'
 
Polis çemberinin dışında kalan halkın da desteğini dışarıdan sürdürdüğünü kaydeden Ayşe, halkın en iyi cevabı kararlılığıyla verdiğini ifade etti. Var olan direnişin her koşulda devam edeceği vurgusunda bulunan Ayşe, "Bu 15 günde biz ayaktayız. İlçelerde de eylemler yaptık. Doğrusu halkın çok ciddi bir tepkisi ve direnişi var. Kayyımlara karşı ve iradelerinin ellerinden alınmasına karşı çok öfkeliler. Eylemlerimiz yasak ve abluka eşliğinde geçiyor. Bizim bunlara karşı da direnişimiz devam ediyor. Halkla birlikte alanlarda gereken cevabı veriyoruz. Sonuna kadar da vermeye devam edeceğiz. Herkes bu direnişte de çok kararlı. O kadar zorbalık ve şiddet ile her şeyi yapmaya çalıştılar. Ama işe yaramadığını görünce başka yöntemlere başvuruyorlar. Hepsi sonuçsuz kalacak. Kazanan bu halk ve direnişleri olacak" diye konuştu. 
 
'Kayyım en çok kadını hedef alıyor'
 
Kayyım politikalarının en çok kadınları ve eşbaşkanlık sistemini hedef aldığının altını çizen Ayşe, şöyle devam etti: "Bugün kayyımların en büyük hedefi kadın oluyor. Misyonumuz olan eşbaşkanlık sistemini yok etmeye çalışıyorlar. Ama bu sistem bu bölgede oturacak ve sonuna kadar devam edecek. Partinin tüzüğünde de var. Bunu herkese iyice öğreteceğiz.  Kadınlar yaşamın her alanında vardır. Her dönemde kadınları yok etmek yaşamdan soyutlamak istediler. Kadını tanımıyor ve kabul etmiyorlar. Bizim partimiz ise kadını esas alan bir partidir. Bu da onların hoşuna gitmiyor. Kadınların öne çıkmasını istemedikleri için kayyımlarla bu fikri durdurmaya ve sistemi yok etmeye çalışıyorlar. Kürt halkı olarak biz bunlara asla baş eğmeyeceğiz. Sonuna kadar da demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Bütün bu yasaklara ve ablukalara rağmen halkımızla zafere ulaşacağız. Bu direniş haklı ve onurlu bir direniştir. Her şeye rağmen kazanan da biz olacağız."