Kadınlar yakaladı, polis bıraktı: Ceza yoksa özsavunma var

  • 09:11 2 Eylül 2019
  • Güncel

Gülistan Azak

ADANA - Seyhan ilçesinde komşuları olan Y.S.’yi tacize maruz bırakan Mehmet isimli erkeğe karşı dayanışma başlatan kadınlar, özsavunmasını kullanarak yakaladıkları erkeğin polisler tarafından serbest bırakılmasına tepki gösterdi. Kadınlar, “Ülkede ceza yoksa özsavunma var” mesajı verdi.
 
Adana’nın Seyhan İlçesinde soyadı öğrenilemeyen Mehmet isimli erkeğin Y.S.’yi tacize maruz bırakması, mahallede yaşayan kadınlarını harekete geçirdi. Tacize tepki gösteren mahalleli 12 kadın, sokağın giriş ve çıkışlarını kapatarak Mehmet’i yakalayarak polise teslim etti. Ancak Y.S.’yi tacize maruz bırakan Mehmet’in kadınların tüm şikayetlerine rağmen aynı günün akşamında serbest bırakıldığı öğrenildi.
 
Konuya ilişkin görüştüğümüz kadınlar, taciz olayının cezasızlıkla sonuçlanmasına tepki göstererek, kendi özsavunmalarını almak üzere mahalle nöbetlerini sürdüreceklerini vurguladı.
 
‘Mahallemizden çıkarılmasını ve cezalandırılmasını istiyorum’
 
Mehmet tarafından tacize maruz bırakıldığını belirten Y.S., “Mehmet isimli erkek kendi evinden bizlere para göstererek ahlaksız tekliflerde bulunuyor. Cinsel organını gösteriyor. Balkona çıkamaz oldum. Karşılaştığım tacize karşı komşularım bana destek çıktı ve kendisini yakalayıp polise teslim ettik. Ama serbest bırakıldı. Şu an evinde. Mahallemizden çıkarılmasını ve cezalandırılmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
‘Bir kadına yönelik taciz, tüm kadınları bağlar’
 
Y.S. ile dayanışan kadınlardan Mekiye Hangül ise, taciz olayının cezasızlıkla sonuçlanmasına tepki göstererek, “Erkeği özsavunmamızı kullanarak yakaladık ve polise teslim ettik. Şikayetimiz üzerine mahalleye gelen polis, erkeği bizi ölümle tehdit ettiği silahıyla birlikte gözaltına aldı ve bizlere, “Size dokundu mu?” diye sordu. Gözaltına alınması için illa ki dokunması mı gerek? Bizler tecavüze maruz kalmadan, öldürülmeden önlem alınmasını istiyoruz. Bu nedenle şikayette bulunduk. Cinsel organını göstermesi ve evinin penceresinden para göstermesi taciz değil de nedir? Tüm şikayetlerimize rağmen, olayın yaşandığı günün akşamı erkek serbest bırakıldı. Kadın hakları nerede soruyorum?  Önlem alınması için Emine Bulut gibi öldürülmemiz ya da tecavüze maruz bırakılmamız mı gerekiyor? Mahalledeki çocukların can güvenliğini nasıl alalım? Mehmet isimli erkeğin mahalledeki çocuklara para verdiği de söyleniyor. Çocuklarımızı istismardan nasıl koruyacağız? Bir kadına yönelik taciz, tüm kadınları bağlar. Bizler bu sorunun peşini bırakmayacağız. Tacize karşı nöbetimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.
 
‘Özsavunmamızı almaya devam edeceğiz’
 
Kadınlardan Zuhal Peker de, “ Tüm kadınlara sesleniyoruz: Ayağa kalkın. Birbirimize destek olmamız, savunmamız gerekiyor. Emine Bulutlar olmasın. Kadınlar bunu hak etmiyor. Ülkede kadın hakları yok. Görüyoruz. Buna karşı elimizden geleni yapacağız ve özsavunmamızı almaya devam edeceğiz” dedi.