Kadınlardan 1 Eylül mesajı: AKP’nin yarattığı sisteme karşı alanlardayız

  • 09:16 2 Eylül 2019
  • Güncel
VAN - 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde “Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı alanlarda olmaya devam edeceğiz, direneceğiz” diyerek alanlarda olan kadınlar, artan katliamlara ve kayyım atamalarına yönelik tepkilerini dile getirdi. 
 
1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla binlerce kişi, alanlara çıkarak savaşa karşı barış taleplerini dile getirdi. Van’da ise Musa Anter Parkı’nda düzenlenen mitingde, kadınlar beyaz ve mor renkleriyle alandaki yerini aldı. 19 Ağustos günü Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atamaları ve son dönemde artan kadın katliamlarına yönelik tepkilerini dile getiren kadınlar, miting alanında “Tüm hukuksuzluklara, insan haklarının yok sayılmasına ve kadın katliamlarına karşı alanları terk etmeyeceğiz” dedi. 
 
‘Demokrasi için kadınlar alanda’
 
Türkiye’de hukukun olmadığını ve AKP hükümetinin saldırılarına maruz kaldıklarını söyleyen Neslihan Şedal, “Özellikle biz kadınlar bugün de alanlardayız ve son süreçte kayyım atamalarıyla birlikte kadın politikalarımız, eşbaşkanlık sistemi hedef alındı. Barış, demokrasi ve iyi bir gelecek için alanlardayız ve direniyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘İrademizi yok saydılar’
 
Baskıların son bulmasını isteyen Nihal Akbulut da atanan kayyımlara ilişkin “Kayyımları belediyelerimize atayarak irademizi yok saydılar. Kadınlar öldürülüyor ve hakaret ediliyor. Artık yeter, biz bunları kabul etmiyoruz” sözlerini kullandı. 
 
‘Kürt halkı barışa hasret’
 
Kürt halkının her zaman barışa hasret kaldığını ve tekrar alanlarda barışı haykırarak kardeşliği savunduğunu söyleyen Beybun Aslan ise iradelerine sahip çıkacaklarının altını çizdi. 
 
‘Bu gaspı kabul etmiyoruz’
 
“Bugün ne kadar mutluluğumuz için burada bulunuyorsak bir o kadar da acımız, kederimiz için buradayız” diyen Meryem Tuncer de, bu acıyı ve kederi, devletin baskı ve hukuksuzluklarından dolayı yaşadıklarını belirtti. Meryem kayyım atamalarına ilişkin ise tepkisini şu sözlerle gösterdi: “Üç ay  boyunca sokaklarda parti çalışmalarını yürüttük ve belediyeyi kazandık. Biz bu gaspı kabul etmiyoruz, onları lanetliyoruz. Onlar bizim başkanlarımız değil. Ölene kadar da onların başkanlarını dinlemeyeceğiz. Bizim seçtiklerimiz bizim başkanlarımızdır. Onlar utansınlar. Biz kadınlar belediyelerimizi alana kadar sokakları terk etmeyeceğiz.” 
 
‘Bu hakareti kabul etmeyeceğiz’
 
Sorgül Dönmez ise, “Kayyımın bize yaptığı hakareti asla kabul etmeyeceğiz ve sonuna kadar direneceğiz. Ellerini irademizin üzerinden kaldırsınlar. Tekrar fakir fukara insanları belediyeden çıkarıp kendisi paraları yiyecek” diyerek tepkisini dile getirdi. 
 
‘Kayyım hırsızlıktır’
 
Özalp Belediye Eşbaşkanı Dilan Örenci de Kürtler olarak yıllardır özgürlüğü ve barışı temenni ettiklerini dile getirdi. Üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına değinen Dilan, “Kayyımları tanımıyoruz ve kayyım hırsızlık demektir. Kayyım bu halkın gaspıdır. Eşbaşkanlık sistemimiz bizim için çok önemlidir. Ne derlerse desinler biz kayyımları kabul etmiyor ve onları dinlemeyeceğiz. Yaşasın 1 Eylül, yaşasın özgürlük, yaşasın barış” dedi.