HDP’den iddialara yanıt: Direniş ve meşruiyetimize gölge düşürülmek isteniyor

  • 11:30 4 Eylül 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Çocuklarının dağa götürüldüğünü iddia eden ve HDP Diyarbakır İl Binası önünde eylem yapan ailelerin emniyet tarafından yönlendirildiğini söyleyen HDP, "Bu iftiralar ve yalanların tek bir hedefi vardır. Kayyuma karşı yaratılan ve Türkiye halklarına mal olan direniş ve meşruiyetimize gölge düşürmek ve partimiz HDP'yi kriminalize etmektir. Bu siyasetimizden asla taviz vermedik, bundan sonrada taviz vermeyeceğiz” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, çocuklarının dağa gönderildiğini iddia eden aileler tarafından il binalarının önünde yapılan oturma eylemine ve binalarına dönük yapılan saldırıya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. İl binası önünde yapılan açıklamaya, HDP vekilleri Remziye Tosun, Dersim Dağ, Musa Farisoğulları ve il yöneticileri katıldı. Daha önce il binası önünde yapılan basın açıklamalarına gelmeyen ana akım medyanın bugünkü açıklamaya yoğun bir şekilde katılması dikkat çekti.
 
'Kayyımlara karşı her yerden itirazlar yükseldi'
 
Ailelerin HDP binası önüne gelmesinin emniyet tarafından organize edilmiş bir oyun olduğunu aktaran Zeyyat Ceylan, yerel yönetim seçimleri sonucunda HDP'nin politikaları ve halkın takdirleri ile bölgede kayyımın yönettiği belediyeleri geri kazanmasının intikamının alındığını belirtti. AKP’nin bunun intikamını almak için çeşitli saldırı senaryoları hazırladığına vurgu yapan Zeyyat, “Özellikle de 23 Haziran tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yine ezici bir çoğunlukla kaybeden AKP kaybetmenin sorumlusu olarak HDP'yi görmüştür. Partimiz HDP'ye hukuksuz bir şekilde saldırmaya başladığı, bu saldırılarla yetinmeyen ve hızını alamayan AKP tüm baskılara rağmen, halkımızın yine ezici çoğunluğunun desteği ile seçilen 3 büyükşehir belediyemize kayyım atamıştır. Kayyım atamalarına karşı Kürdistan ve Türkiye'nin her yerinden ve her kesiminden itirazlar yükselmeye başladı" diye kaydetti.
 
'Partimizin itibarını zedeleme politikaları yürütülüyor'
 
HDP'li belediyelerin sahiplenilmesiyle beraber iktidarın buna gölge düşürmek için kirli politikaları devreye soktuğunu dile getiren Zeyyat, "AKP-MHP’nin hukuksuz ve mesnetsiz irade gaspı teşhir oldu, buna karşı zorlanan AKP-MHP iktidarı HDP etrafında büyüyen demokratik direniş meşruiyetini baltalamaya yönelik yeni oyunlar sergilemeye başlamıştır. Çocukları kaybolan veya eve gelmeyen aileleri partimize yönlendirerek, partimizin önünde oturma eylemleri gerçekleştirmelerini sağlayarak, partimizin Türkiye kamuoyunda itibarını zedelemeye yönelik bir siyasi oyun başlatmıştır. Şu çok iyi biliniyor ki, partimizin il binası 24 saat emniyet güçlerinin kameraları, TOMA’ları ve zırhlı araçları ile gözetim altında tutulmaktadır. Emniyet güçleri bunu bildiği halde eğer müdahale etmemişlerse bu bir suçtur. Ayrıca bu aile yönlendirmelerinin kayyımdan sonrasına denk gelmesi, bunun açıkça bir yönlendirme olduğunu göstermektedir. Yine önceki günlerde bu suçlama ile partimizin önüne gönderilen ailenin çocuğunun emniyette çıktığı, yine başka bir parti binamıza yönlendirilen bir ailemize emniyet tarafından çocuklarının Suriye' ye gönderildiğine dair bilgi verilmiş, ailenin basına verdiği bilgide de emniyetin partimiz binasına yönlendirdiğine dair açıklaması söz konusu olmuştur" dedi.
 
'Taviz vermeyeceğiz'
 
Zeyyat, sözlerine şöyle devam etti: "Ayrıca ısmarlama kameraların önünde ve emniyet güçlerinin gözleri önünde partimizin camları kırılmış ve kırdırılmış ancak bu saldırının bir suç olmasına rağmen emniyet güçleri müdahale etmeyip, bu suça ortak olmuşlardır. Israrla şunu söylüyoruz bu iftiralar, bu yalanların tek bir hedefi vardır. Kayyuma karşı yaratılan ve Türkiye halklarına mal olan direniş ve meşruiyetimize gölge düşürmek ve partimiz HDP'yi kriminalize etmektir. Bize bu komployu, bu iftiraları kimlerin yaptığını biliyor, bunlarla ilgili hukuki mücadelemizi başlatacağımızı söylüyoruz. Yalanların ve iftiraların gücü ne direniş meşruiyetimize gölge düşürebilir ne de partimiz HDP’yi kriminalize etmeyi başarabilir. Herkes çok iyi biliyor ki, partimiz HDP, demokratik siyasetin merkezidir. HDP her zaman ve her koşulda barışçıl politikaları savunmuştur. ölüme karşı hep yaşamı savunan HDP, savaş ve çatışma politikalarının karşısında durmuştur. Bu siyasetimizden asla taviz vermedik, bundan sonrada taviz vermeyeceğiz. Tüm kamuoyuna ve halkımıza saygıyla duyurulur."