Ankara ve İstanbul’daki kayyım eylemine polis saldırdı

  • 18:25 4 Eylül 2019
  • Güncel
ANKARA / İSTANBUL- Kayyım atamalarına karşı HDP’lilerin Ankara ve İstanbul’da yapmak istedikleri oturma eylemlerine polis saldırdı. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı.   
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul ve Ankara İl Örgütlerinin Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atamalarına tepki göstermek amacıyla yapmak istedikleri açıklama ve oturma eylemlerine polis saldırdı. HDP Ankara İl Örgütü’nün kayyımları protesto etmek için Sakarya Meydanı’nda yapmak istediği oturma eylemine polis sert müdahalede bulundu. Emek ve demokrasi güçlerinin de destek verdiği eylemde, polisin saldırısı sonucu 10 kişi darp edilerek gözaltına alındı.
 
İl eşbaşkanı tehdit edildi
 
Eylem sırada polislere yaptıkları uygulamanın hukuksuz olduğunu söyleyen HDP Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu polis amiri tarafından “Size saygılı olmayı öğreteceğiz, görürsünüz” diyerek tehdit edildi. Eyleme katılan HDP Milletvekili Celadettin Gaydalı ise yanında getirdiği anayasa kitabını göstererek toplanma ve gösteri hakkının anayasada yer aldığını söyledi. 
 
Bu sırada müdahale anonsu yapan polisler pankartları yırtarak çok sayıda eylemciyi darp ederek gözaltına aldı. Saldırıya karşı eylemciler, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Kitleyi Mithatpaşa Caddesi’ne kadar süren polislere “Sizin maaşınızı halk veriyor” diye tepki gösteren bir yurttaş darp edilerek gözaltına alındı.
 
‘AKP MHP iktidarının son hamleleri’
 
Polis saldırısının ardından HDP’liler Ankara il binasına geçerek basın toplantısı gerçekleştirdi.  Burada konuşan Celadettin Gaydalı alana gelir gelmez polisler tarafından ablukaya alındıklarını belirtti. Celadattin, çok açık bir şekilde anayasanın 34’üncü  maddesinin ihlal edildiğini belirterek, “Bazı arkadaşlarımızı gözaltı alış şekilleri son derece vahimdi, barbarca bir tavır içine girdiler. Toplanan insanların on misli polis vardı. Bunlar AKP-MHP faşist idaresinin son hamleleri. Eridiklerini kendileri de görüyorlar ‘ne kadar kan emeriz’ hesabı yapıyorlar” dedi.  
 
'Ülkenin karanlığa gömülmemesi için mücadele edeceğiz'
 
Ardından açıklamayı okuyan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Hüseyin Gevher, 19 Ağustos tarihinde demokrasinin kriterlerinden olan seçme seçilme hakkı gasp edilerek bir darbe gerçekleştirildiğini söyledi. Kayyım atamalarının ilk kez gerçekleşmediğini anımsatan Hüseyin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önce DBP'li 94 belediyeye kayyum atanarak halk iradesi gasp edildi. Hiç bir hukuksal gerekçe göstermeden kazanılmış haklara saldıran kayyumlar hakkında soruşturma açılıp yargılanmaları gerekirken yeni kayyumlar atandı. Kayyumlar Kürt’ün düşmanıdır. Bu hukuksuz uygulamalar Ankara’nın cezasızlık politikasından almaktadır. Tecrit ve kayyum politikası ile hedef alınan bu politikaların önünde HDP en büyük engeldir. Bu anlayışlara karşı bu ülkenin karanlığa gömülmemesi için mücadele etmeye devam edeceğiz." 
 
Öte yandan eylemde gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri ise şöyle: HDP İl yöneticisi Betül Koca, Veli Saçılık, HDP Mamak ilçe yöneticisi Abuzer Kısa, Ali Özkan, Dilan Karaer, Onur Emre, Muhammet Şuayip Polat."
İstanbul’da da HDP’lilere saldırı
 
HDP İstanbul İl Örgütü ise Beşiktaş'ta bulunan Hakan Pastanesi önünde basın açıklaması yaparak ardından oturma eylemi gerçekleştirmek istedi. Hakan Pastanesi civarını zırhlı araçlarla ablukaya alan polis, içlerinde HDP’li milletvekillerinin de olduğu kitleye saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.