Diyarbakırlı kadınlar: İnadımız ve umudumuz kazanacak

  • 09:02 5 Eylül 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Kayyıma karşı sokağa çıkarak 18 gündür iradesine sahip çıkan kadınlar, tüm kadınlara da şu çağrıyı yaptı: “Evimizde oturma zamanı değil, gün sokaklarda mücadele etme günüdür. Kayyımlar gidecek, kadınlar kazanacak. İnadımız kazanacak, umudumuz kazanacak."
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına karşı 19 Ağustos’ta başlatılan eylem ve etkinlikler sürüyor. 7’den 70’e herkes irade gaspına karşı sokağa çıkarken, direnenlere yönelik polis engeli ve saldırısı da devam ediyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımı kabul etmeyen kadınlar, irade gaspına karşı sokakta olmaya devam edeceklerini vurguladı. 
 
‘Bayrağı değil, koltuğu seviyorlar’
 
Meryem Soylu, insanların haklarını istemesinin suç sayıldığını belirterek, “Biz insanların ölmesini istemiyoruz, tutuklansınlar istemiyoruz. Emekçiler emeğinin karşılığını alsın, kadınlar katledilmesin istiyoruz. Bunları istediğimiz için öldürülüyoruz, yok sayılıyoruz” dedi. 
 
Kayyımları “işgalci” olarak değerlendiren Meryem, “İşgalci bir zihniyete karşı mücadele ediyoruz. Belediyeye gireli daha bir saat olmamış, ilk yaptığı şey belediye binasına Türk bayrağı asmak. Bizim bayrakla bir sorunumuz yok ama onların kendi bayraklarıyla bile sorunu var. Sürekli bayrak sevgilerini öne çıkarmaya çalışıyorlar. Oysaki bayrağı değil, koltuğu seviyorlar. Koltuklarını bırakamıyorlar. Onların derdi vatan, millet değil, onların derdi faşizm. Biz onlara boyun eğmeyeceğiz. İçlerinde dert olarak kalacak bu” diye konuştu.
 
‘O kayyım belediyeden gidecek’ 
 
Esma Seydaoğlu da, seçme ve seçilme hakkına saldırı yapıldığının altını çizerek, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Madem kayyım atayacaklardı niye seçim yaptılar? Halkın aklıyla dalga mı geçiyorlar? Kaldırsınlar seçimi öyleyse. Madem kendisi seçilmeyince halkın seçtiğine saygı duymayacak o zaman direkt seçme ve seçilme kaldırılsın hepimiz rahat edelim.”
 
Daha önce atanan kayyımın Diyarbakır’da aday gösterildiğini ancak halkın seçmediğini hatırlatan Esma, “İşgalcinin neyini seçeceğiz? Hırsızları, katilleri niye seçelim? Trilyonlarca baklava yenildi, inanıyor musunuz o parayla baklava yenildiğine? O paralar nereye gitti, biz çok iyi biliyoruz. Bu halk her şeyin hesabını soracak. Sakın unutmasınlar. Bu kez durmayacağız. İrademize sahip çıkacağız. O kayyım o belediyeden gidecek. Belediye halka kalacak” ifadelerini kullandı.  
 
‘İnadımız ve umudumuz kazanacak’
 
Geçmişte nasıl direndilerse yine öyle direneceklerini söyleyen Songül Canşimşek ise “Bu ülkede yaşanan kadın katliamlarının, tecavüzlerin, çocuk istismarlarının hesabı neden sorulmuyor?” diye sordu. 
 
Devletin bu yüzden riyakar davrandığını belirten Songül, “Eğer biz en başında, ilk kayyımlar atandığında, vekillerimiz ilk tutuklandığında yeri yerinden oynatsaydık kimse bugün bir daha kayyım atamaya cesaret edemezdi. Halkımız birlik olmayı, örgütlenmeyi bilmiyor. Gün birlik olma ve birlikte örgütlenme günüdür. Gün irademize sahip çıkma günüdür. Gün sokaklarda mücadele etme günüdür. Evimizde oturma zamanı değildir. Kayyımlar gidecek, halklar kazanacak. Kayyım gidecek, kadınlar kazanacak. İnadımız kazanacak, umudumuz kazanacak” dedi.