HDP’ye saldıran ailelere çağrı: Oyuna gelmeyin!

  • 09:13 5 Eylül 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR -  'Çocuğum dağa kaçırıldı’ iddiasıyla HDP il binası önüne gelerek parti binasına saldıran ailelere beyaz tülbentli anneler tepki göstererek, “AKP’ye uyup il binasının önüne oturmayın, gidin devletin kapısına oturun. Kimse kimsenin çocuğunu zorla göndermez. Oyuna gelmeyin” çağrısında bulundu.
 
Geçtiğimiz günlerde Hacire Akar “Oğlum HDP binasına girdi bir daha da çıkmadı” iddiasıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası önünde eylem başlatmış fakat oğlunun zorla evlendirilmek istendiği için evden kaçtığı ortaya çıkmıştı. 
 
Hacire’nin eylemi ardından önceki gün çocuklarının HDP tarafından dağa kaçırıldığını öne süren birkaç aile daha HDP il binasının önüne gelerek eylem başlattı. Art arda yaşanan bu olaylar kafalarda soru işaretlerine neden olurken, oturma eylemi ile yetinmeyen ailelerin taş ve çekiçlerle il binasına saldırıp HDP’lilere hakaretlerde bulunması dikkat çekti. Dün de bir grup Vatan Partisi üyesi HDP il binası önünde açıklama yapmak istemesi ve HDP’lilere saldırması provokasyon ihtimalini güçlendirdi. 
 
Kanıt olarak sunulan ses kaydı sansürlendi
 
HDP ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada ailelerin emniyet tarafından yönlendirildiğini belirterek, iddiaların tek hedefinin HDP'yi kriminalize etmek olduğunu ifade etti. Açıklama sırasında küfür ve yuhalamalarını sürdüren aileler parti yetkilileri ve milletvekillerine saldırı teşebbüsünde bulundu. İl binası önüne gelen kadınlardan birinin kanıt olarak ana akım medyaya dinlettiği ve sansürlenerek kamuoyuna verilen oğlunun ses kaydında ise “Ben kendi irademle geldim. Kimse beni zorla getirmedi. Burada rahatım. Hiçbir sıkıntım yok” ifadeleri dikkat çekti. 
 
Konuya ilişkin mikrofon uzattığımız beyaz tülbentli anneler, ailelerin bu tutumuna tepki göstererek, annelikleri üzerinden saldırılarını meşru göstermek isteyen kadınlara “Gidin devletin kapısında oturun” çağrısında bulundu.
 
‘HDP asla böyle bir şey yapmaz’
 
“Madem çocuğun yıllar önce gitti neden o zaman sesini çıkarmadın” diyen Halime Topuz, “HDP siyasi partidir ne alakası olur dağa göndermekle. HDP uluslararası siyaset yapıyor neden onun bunun çocuğunu alıp dağa göndersin. İl binası önünde oturan anneler, kadınlar akıllarını biraz başına toplasın. Çocuğunu çok düşünüyorsan çocuğun yeni gittiği zaman peşine düşseydin. Dünya biliyor, anne karnındaki bebek bilir HDP asla böyle bir iş yapmaz. Oraya giden gençler kendi iradeleri ile gidiyor. Şimdiki gençler üniversiteye gidiyor, araştırıyor, okuyor hepimizden daha çok şey görüp daha çok şey öğreniyor. Aileler böyle yapıp onların yoluna saygısızlık yapmasın. Kimse bu oyunlara gelmesin, devlet yazıp çiziyor aileleri de oynatıyor. Devlet bizleri birbirine düşürmek istiyor” dedi.
 
‘Aileler oyuna gelmesin’
 
Çocukları kaybolduğu zaman ailelerinin neden bir arayışa girmediğini soran Müsavvet Üngör ise, şunları belirtti: “O zaman ailelerin aklı başında değil miydi? Aileler uyuyor muydu? Benim çocuğum bugün evden çıktı diyelim, nereye gittiğini nerden bileceğim, gün boyu çocuğumun peşinden mi gezeceğim. Diyelim ki çocuğum ortadan kayboldu hemen gidip HDP’yi suçlamalı mıyım?  Hepimizin çocuğu aynıdır, birdir. Çocuklarımız gittiği zamanda hangimize ‘gidiyorum’ diyor. Bunu yapan AKP’dir. Bizler el uzattıkça iyiye götürmeye çalıştıkça her seferinde önümüze yeni oyunlarla çıkıyor. HDP biziz, HDP evimizdir. AKP’ye uyup il binasının önüne oturmayın, gidin devletin kapısına oturun. Kimse kimsenin çocuğunu zorla göndermez. Oyuna gelmeyin. Bugün ben buraya irademle gelmezsem kimse zorla beni buraya getiremez. Oraya gidip oturan aileler rüşvet almıştır. Yapılan bu oyunlarla irademizi gölgelemek istiyorlar ama asla boyun eğmeyeceğiz.”
 
‘HDP hesap sorulacak yer değil’
 
Ailelerin HDP il binası önünde oturmasına tepki gösteren İffet Muntaş da, bunun yapılmaması gerektiğini ve büyük bir hata olduğunu kaydetti. İffet, “Giden gençler evden çıkıp gidiyor. Yıllardır görmüyor muyuz, giden hangi genç il binasına gidip gitmiş. Gidenlerden kimsenin haberi dahi olmuyor ve kendi iradesi ile gidiyor.  Evet, ailedir yüreği yanıyordur, hesap sormak istiyordur ama bu şekilde değil. Nitekim hesap soracakları yer de HDP değildir. Asıl hesap sorulması gereken çocuklarımızı bu yola mecbur bırakan, direnmekten başka çaresi olmadığını düşündüren iktidardır. Aileler oyuna gelmesin ne yaptıklarını bilsin” dedi.