Kayyım protestosunda işkence: 40’a yakın kişi gözaltına alındı

  • 19:03 5 Eylül 2019
  • Güncel
ANKARA - HDP Ankara İl Örgütü’nün kayyım atamalarına tepki göstermek amacıyla gerçekleştirmek istediği eyleme yönelik polis saldırısı sonucu 40’a yakın kişi işkence edilerek gözaltına alındı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü’nün kayyımları protesto etmek için Sakarya Meydanı’nda yapmak istediği oturma eylemine polis sert müdahalede bulundu. Eylem başlamadan Sakarya Caddesi’nin dört yanı çevik kuvvet ve TOMA ile ablukaya alınırken kitle gelir gelmez çok sayıda polis tarafından etrafları sarıldı. 
 
Valilik yasağı gerekçe gösterildi
 
Emek ve demokrasi güçlerinin yanı sıra HDP Gençlik Meclisi üyelerinin de bulunduğu kitlenin de gelmesiyle beraber yapılmak istenen eylem,  Valilik yasağı gerekçe gösterilerek engellendi. Bu sırada eylemin anayasaya aykırı olmadığını ve eskiden yasal olan eylemlerin şimdi engellenmeye çalışıldığını hatırlatan HDP’lilere polis amiri, “Türkiye’de şartlarında dakikada değişen şeyler oluyor. Anladınız mı?” cevabını verdi. Bu sırada çoğunluğu kadınların oluşturduğu  Gençlik Meclisi üyeleri, “Gençlik burada gençlik her yerde” sloganları attı.
 
Eylemcilere gözaltı aracına götürüldüğü sırada işkence
 
Ardından anons müdahalesi yapan polisler ilk önce tehdit ve hakaretlerde bulundu ardından kitleye saldırarak, 40’a yakın kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Kadınların saçlarından ve boğazlarından tutarak gözaltı aracına bindirmeye çalışan polisler, kadınların vücutlarında çeşitli yerlerine basarak eylemcileri dakikalarca işkenceye maruz bıraktı. Bu sırada görüntü almak isteyen gazetecilerin kameralarına saldıran ve sürükleyen polisler işkence görüntülerinin çekilmesini engelledi. 
 
‘Polis devleti bizimle yürüyor’
 
Polis şiddetine tepki gösteren Veli Saçılık, “Polis devleti bizimle yürüyor. Eve kadar eşlik edecekler sanırım. Görüyorsunuz Türkiye devletini” dediği sırada polisler tarafından yerlerde sürüklenerek ve işkence edilerek gözaltına alındı. Alanda bulunan gazeteciler ise Mithatpaşa Caddesi’ne kadar sürüklenerek, hakaret ve tehditlere maruz kaldı. 
 
Öte yandan gözaltına alınanlardan bazılarının isimleri şöyle: Veli Saçılk, Hasret İrem Korucu, Betül Koca, Aykut Öner, Fatma Koçyiğit, Hüseyin Gevher, Zeyno Bayramoğlu, Aslı Bayramoğlu, Deniz Akil, Ali Özkan, Abuzer Kısa, Bedriye Irmak, Ramazan Karakoç, Fatma Kılıçarslan, Fatma Önen, Dilan Karayel, soyadı öğrenilemeyen Mustafa.