Faillerin tarzı iktidarla aynı: İtaat etmiyorsa kadın yok ediliyor

  • 09:02 6 Eylül 2019
  • Güncel
VAN - Kadın katliamlarının nedeninin hala değişmeyen zihniyet olduğunun altını çizen HDP Kadın Meclisi üyesi Muazzez Töre, “Kadına söz ve karar hakkı verilmiyor. Buna başkaldıran kadınlar ise katlediliyor. Fail cezalandırılmıyor. Bu iktidarın tarzı çünkü iktidar da kendisine itaat etmeyeni yok etmek istiyor” dedi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) verilerine göre, yılın ilk 8 ayında 273 kadın erkekler tarafından katledildi. Son dönemde artan kadın katliamlarının temel sebeplerinden biri ise faillerin cezasız bırakılması ve uygulanan indirimler. Kadına yönelik şiddetin ideolojik olduğunu vurgulayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyesi Muazzez Töre, “Türkiye’de kadına söz ve karar hakkı verilmiyor. Buna başkaldıran bilinçli kadınlar ise katlediliyor. Fail cezalandırılmıyor. Bu iktidarın tarzı çünkü iktidar da kendisine itaat etmeyeni yok etmek istiyor” dedi. 
 
‘Kadına yönelik faşizan bir yaklaşım var’
 
İktidarın kadına yönelik yaklaşımının faşizan olduğunu belirten Muazzez, “Erk düşünce hem iktidarda var hem de erkeklerin kendisinde de var.  Devlete bakıldığında failleri yakalamıyor yakaladığı zamanda gerekli cezaları vermiyor. Bir kadına karşı işlenen suç diğer suçlardan daha hafife alınıyor. Bu nedenle katliamlar giderek artıyor” diye konuştu.  
 
Evde hasta, yaşlı ve çocuk bakan, eşine hizmet eden milyonlarca kadının olduğunu kaydeden Muazzez, kadınların artık buna da karşı çıkmaya başladığını söyledi. Muazzez, “Bunu yapmak istemeyen kadın kitlesi daha çok mücadele eden kadınlardır. Geri kalan kadın arkadaşlarımızı da o durumdan çıkarabilmemiz, aramıza katmamız lazım” ifadelerini kullandı. 
 
‘‘Eşbaşkanlık sistemine karşı olmak kadın haklarına karşı olmaktır’
 
Devletin kadınlar için hiçbir şey yapmadığı gibi eşbaşkanlık sistemine de saldırdığını ifade eden Muazzez, “Kadınlar için bir şey yaptık derler ama bu kadınlar için değildir, kadın için eğer bir şey yapılıyorsa HDP‘nin eşbaşkanlık sistemine sıcak bakılmalı ve bunu bütün alanlara yaymalıdır. Kayyım atanırken eşbaşkanlık sistemi gerekçe gösterildi. Eşbaşkanlığı savunuyoruz. Çünkü kadın erkek eşitliğini sağlamak çok önemlidir” diye belirtti. 
 
Türkiye’nin tüm çalışma alanlarında çalışanların yüzde 90’ının erkek olduğunu belirten Muazzez, bunu bir nebzede olsa eşitlemek için eşbaşkanlık sistemini uyguladıklarını dile getirdi. Muazzez, “Eğer eşbaşkanlığa karşı geliniyorsa kadın haklarına karşı geliniyor demektir. Türkiye’de dünyada bu eşbaşkanlık mutlaka iyi anlatılmalı. Eşbaşkanlık bütün dünyaya ışık tutan bir uygulamadır” dedi. 
 
‘Devlet eliyle şiddet toplumsallaşıyor’
 
Dünyada savaş ve katliamları yaratanın erkekler olduğunu hatırlatan Muazzez, şöyle dedi: “Buna son vermek için mutlaka kadınları güçlendirmemiz lazım. Devlet eliyle şiddet toplumsallaşıyor. Bugüne kadar edinilmiş haklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Eşbaşkanlığa, İstanbul Sözleşmesi’ne, kadınlar için yapılan pozitif ayrımcılığa sahip çıkmak gerekiyor. Sadece bunlar da yetmez tabi. Kadın mücadelesini mutlaka yükseltmemiz gerekiyor.”