‘Kayyımlar sindirme politikasıdır, alanları terk etmemeliyiz’

  • 09:05 8 Eylül 2019
  • Siyaset
VAN - Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine kayyım atamalarına tepkiler devam ederken, HDP Kadın Meclisi üyesi Hatice Aslan, “Kayyımlar talan ve sindirme politikasıdır. Türkiye’deki bu gidişata dur demek hepimizin boynunun borcudur” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine atanan kayyımlara karşı 21 gündür protestolar sürüyor. Türkiye’nin birçok kentinden de Van, Mardin ve Van’a destek ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Manisa’dan Van’a kayyımı protesto etmek için gelen HDP Kadın Meclisi üyesi Hatice Aslan, “Kayyıma karşı her kadının alanlarda sesini yükseltmesi gerekiyor” dedi. 
 
‘İradeye saygı göstermeyen zihniyetlerin önünde duracağız’ 
 
Kayyım konusunda sadece Kürtlerden değil tüm Türkiye’den tepki yükselmesi gerektiğini vurgulayan Hatice, “Bu sorunun üstüne gidilmesi gerekiyor çünkü bugün Diyarbakır, Van ve Mardin ise yarın İstanbul’dur, Ankara’dır ve herhangi metropol kentidir. Biz bugün sadece Kürdistan’a kayyım atandığı için burada değiliz. Bugün Ankara’da da olsa, İstanbul’da da olsa biz halk iradesine saygı göstermeyen tüm zihniyetlerin önünde duracağız. Bu darbe aslında kadın kazanımlarına dönük bir darbedir. Biz Kürt kadınları olarak asla bunu kabul etmiyoruz. Kadın kazanımlarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Eşbaşkanlarımızın yanında olacağız. Bu süreci direnerek kazanacağımıza, haklarımızı geri alacağımıza inanıyoruz. Kazanımlarımızı geri alana kadar da durmayacağız, susmayacağız ve oturmayacağız. Biz kadınlar hiçbir gücün kazanımlarımızı gasp etmesine müsamaha göstermeyeceğiz” diye konuştu. 
 
‘Bu gidişata dur diyecek tek güç kadındır’
 
1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerinde kadınların öncülük yaptığını hatırlatan Hatice, “Bu sürece ‘dur’ diyecek ve bunu örgütleyecek olan kadınlardır. Bu sadece buradaki kadınların sorunu değildir. Bu darbe sadece buradaki kadın kazanımlarına yapılmamıştır. Ülkede kadın katliamları, çocuk istismarları, işsizlik giderek artıyor. Bu süreçte sürecin öncülüğünü yapıp kadınları ve herkesi iyi örgütlemeliyiz. Alanlara ortak çıkarsak, ortak ses çıkartırsak bu gidişata ‘dur’ diyebiliriz” dedi. 
 
‘Kadınları alanlara davet ediyoruz’ 
 
Mevcut hükümetin kadınlardan korktuğunu ve 2017 yılından bu yana kadınlar üzerinde yoğun tutuklamalar olduğunu ve cezaevlerine bakıldığı zaman çoğunluğunun kadınlardan oluştuğunu söyleyen Hatice, “Bu sindirme politikalarına halkımız kesinlikle göz yummamalı. Bunu kıracak olan kadının gücüdür. Kadınlar kazanımlarına sahip çıkmalıdır. Yarın çok geç olabilir, bugünden itibaren tek yürek tek bilek inanıyoruz biz bu süreçte kesinlikle belediyelerimizi alarak zaferle taçlandıracağız. Bu anlamda tüm Türkiye’deki kadınlara sesleniyorum bu gidişata dur demek hepimizin boynunun borcudur hep birlikte kadınları alanlara davet ediyoruz” diye ekledi.