‘İntihar’ denilip üzeri kapatılıyor: Son bir ayda 4 şüpheli kadın ölümü

  • 09:01 9 Eylül 2019
  • Güncel
MARDİN - Kadına yönelik şiddet ve katliamlar her geçen gün artarken, Savur’da son bir ay içerisinde kayıtlara “intihar” diye geçen 4 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi, biri yaralı hayatta kaldı. Yaşanan şüpheli ölümlerin soruşturmalarla sürüncemede bırakıldığı da öğrenildi. 
 
Kadına yönelik şiddet ve katliamların her ay arttığı Türkiye’de, son verilere göre sadece Ağustos ayında 50 kadın katledildi. Şüpheli ölümlerin yanı sıra failin tanıdık olduğu katliamların çoğunun evde yaşandığı tespit edildi. Kadın yönelik şiddet ve şüpheli ölümlerin (intihar) yoğun yaşandığı kentlerden biri de Mardin. Son olarak Midyat ilçesinde evli olduğu korucu tarafından şiddet uygulanarak yoğun bakıma alınan Saime de, bu kadınlardan biri. Failin açık bir şekilde ortada olduğu bu olayın dışında Savur ilçesinde ise son bir ayda kayıtlara “intihar” diye geçen 4 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi, biri ise yaralı olarak hayatta kaldı. 
 
Nüfusun 28 bin olduğu Savur’da, ayrıca çocuk yaşta evlendirme oranı da bir hayli yüksek. Şüpheli ölümlerin çoğu köylerde yaşanırken, başlıca nedenlerin aşırı geçimsizlik, şiddet ve zorla evlendirme olduğu belirtildi. Devlet kayıtlarına “intihar” olarak geçilen ölümlerin tümünde de ne bir gözaltı ne de tutuklama yaşandı.
 
Soruşturmalarla sürüncemede bırakılan şüpheli ölümler ise şu şekilde:
 
Esma Demirtaş: Evli, 3 çocuk annesi. Temmuz ayında evinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Köylülerden edinilen bilgilere göre, Esma'nın yaşamını yitirdiği yerde bıçak ve boğazında kesik olduğu tespit edildi. Otopsi raporunu kamuoyuna sunmayan aile üyeleri ise, hiçbir sorunun olmadığını ve intiharın nedenini bilmediklerini aktardı. Telefonda son olarak eşiyle konuşan Esma'nın en son maddi durumları nedeniyle kavga ettiği belirtildi. Şehir dışında olan eşinden para istediği eşinin de bu durumu kabul etmediği için tartışmanın yaşandığı aynı gece Esma'nın yaşamına son verdiği iddia edildi. 
 
Tek başına yaşam mücadelesi veriyordu
 
Komşularından F., eşi kent dışında olan Esma’nın 3 çocuğuyla maddi zorluk yaşadığını belirterek, "Esma, kendi işini yapıp geçiniyordu. Eşi İstanbul'da çalışıyor. Esma’ya ayda yılda bir para gönderiyordu. Hayvanlarına bakarak geçindiriyordu. Eşinin ailesi de halini hatırını sormuyordu. Onu son gördüğümde bile gülüyordu, keyfi yerindeydi. Kendini öldürdüğünü 8 yaşındaki kızı görmüş. Otopsi raporu çıktı ama kimsenin bir şeyden haberi yok. Jandarma geldi sadece telefonları alıp ailesini ifadeye çağırdı" dedi. 
 
Zorla evlendirilmek istenen Ayşe, 29 yaşında yaşamını yitirdi
 
Ayşe T. (29): Savur’a bağlı Cilin köyü’nde yaşıyordu. Ailesi tarafından zorla evlendirilmek istenen Ayşe’nin Temmuz ayında tüfekle yaşamına son verdiği öne sürüldü. Ölümünden sonra başlatılan soruşturmada ise bir arpa yol alınmadı. Görüştüğümüz aile ve köy sakinlerinin adeta ağız birliği yapmışçasına yaşananlarla ilgili konuşmak istememesi dikkat çekti. 
 
Selma, bedeninde yaratılan tahribatla hayatta!
 
Selma Akgül: Ailesiyle sorunlar yaşadığı belirtilen Selma'nın da tüfekle yaşamına son vermek istediği iddia edildi. İlçe merkezinde yaşanan olayın ardından hastaneye kaldırılan Selma, yaralı olarak hayatta kaldı. 
 
2 kadının ismine ulaşılamadı
 
Bunların dışında Savur'da yaşayan ve isimleri öğrenilemeyen 2 kadının ise, kendilerini kaldıkları evin damından atarak yaşamlarına son verdikleri ileri sürüldü. Konuya ilişkin konuşan Mardin Şahmeran Kadın Platformu, en kısa zamanda ilçeye giderek, yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi.