Gençler gelecekleri için 22 gündür alanda: İşlerini yapsınlar hırsızlık değil

  • 09:03 9 Eylül 2019
  • Siyaset
MARDİN - Kayyım atanan üç büyükşehirden biri olan Mardin'de, her gün yapılan oturma eyleminde yer alan gençler, "Sadece kayyımlara karşı değil kendi geleceğimiz için de sonuna kadar buradayız. Hükümet hırsızlığına son versin" dedi.
 
Kayyım atanmaları ile birlikte her gün oturma eyleminin yapıldığı Mardin'de, gençlerin ve kadınların katılımı dikkat çekiyor. İki saat süren eylemlerde bir an olsun susmayan kadınlar ve gençler, slogan ve stranlar eşliğinde her gün eyleme katılıyor. Gençler, 22 gündür geleceklerine sahip çıkmada kararlı. 
 
Eylemde yer alan gençlerin, ülkede yaşanan sürece karşı tepkileri ise şöyle:
 
Sultan Amak: Kayyım haksızlıktır. Halkımıza irademize darbe yapıyorlar. Sonuçta biz onları seçmiştik, biz oyumuzu verdik. Çok büyük haksızlık ediyorlar. Partimiz burada olana kadar biz de burada olacağız. Ne karar verilirse yapmaya devam edeceğiz. Onların ne tehditlerinden ne de baskılarından korkmuyoruz. Korksaydık bugün burada olmazdık. Korkmuyoruz ve burada olmaya devam edeceğiz. Onların kabusları olmaya devam edeceğiz. Sonuna kadar da direneceğiz.
 
‘Halkın iradesine yönelik darbedir’
 
Ronahi Çoku: Bugün belediyelerimize kayyım atandı. Bu tek bir şahıs ya da belediye başkanı üzerinde değil bütün halkın iradesi üzerine darbedir. Bu kabul edilemez. Sonuna kadar buradayız. Ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Cevap olsun ya da olmasın elimizden geleni yapacağız. Halkımız için hep ayakta olacağız. Çağrım bütün gençlere ve özellikle kadınlaradır ayağa kalkmayıp kendi iradesine sahip çıkmazsa kimse iradesine sahip çıkamaz. Kimse onu tanımaz. O yüzden kadınların alanlarda olması gerek. Bu zulmü bu kayyımı ve baskıyı ne gençler ne kadınlar ne de anneler kabul etmesin.
 
'Ülkede gençler dışında her şeye kıymet veriyorlar'
 
Şevin Amak: Bu çok büyük bir darbe. Belediyemizi üç yıl önce olduğu gibi bizden çaldılar. Onların bu yaptıklarına şaşırdık mı hayır. Bu hırsızlıklarına karşı milyonlar olarak onlara karşı ses çıkarmaya devam edeceğiz. Onlar da bir şey yapamayacak. Sonuna kadar buradayız. Ne gerekiyorsa onu yapacağız. Belediyemizi bizim olanı onların elinden alacağız. Bu böyle gitmeyecek. ‘Biz vali, başbakan ve bakanız’ diyorlar o zaman kendi işlerini yapsınlar hırsızlık değil. Sadece yolsuzluk yapıp gidiyorlar. Madem çok görev, makam istiyorlar o zaman önce kendi işlerini yapsınlar.
 
Ülkede şu an bir genç olarak kendi geleceğimi görmüyorum. Gençler dışında her şeye değer veriyorlar. Biz okuyoruz o kadar atanma oluyor mu hayır iş imkanı oluyor mu hayır. Hırsızlık, yolsuzluk olacağına bu tür sorunlar ile ilgilensinler. İnsanlarımız, halklarımız direnene kadar biz de burada direneceğiz. Ne olursa olsun bu kez belediyeyi yani bizim olanı onlara bırakmayacağız. Hainler, kötüler ama biz de elimizden gelene kadar ayakta kalacağız. Onlara hiçbir şey bırakmayacağız. Onlardan da korkmuyoruz.
 
‘Haklarımı korumak için buradayım’
 
Şilan Amak: Kayyım halkın iradesinin gaspıdır. ‘Hak, hukuk’ diyorlar ama ülke bu sistemle yürütülmüyor. Halkın iradesine her alanda büyük bir gasp uygulanıyor. Biz oy verdik biz seçtik ama tek yaptıkları kayyım atamak çalmak. Biz gençler hiçbir şeyi rahatça yapamıyoruz. Düşünce özgürlüğümüz her şey yasak. Biz bugün doğru düzgün yönetilemezken nasıl eğitilebiliriz ki? Daha aklı selim bir eğitim sistemleri yok. Yıllarca okuyorlar ve hiçbir şekilde atanma yok. Düşüncelere göre herkese bir kalıp yerleştiriyorlar. Ne olursa olsun istediklerini yapsınlar bir genç olarak her koşulda kendi düşüncemi savunmaya devam edeceğim. Sokaklarda rahatça yürümek özgür bir kadın olarak yaşamak istiyorum. O yüzden buradayım. Sadece kayyımlara karşı değil kendi haklarım içinde buradayım ve burada olmaya devam edeceğim. Var olan haklarımı kimseye yedirmeyeceğim.