Ankara'da kadınların nefes alma durağı: Mor Mekân açılıyor

  • 10:38 10 Eylül 2019
  • Güncel
Dilan Babat
 
ANKARA - Kadın savunma ağından kadınların ortaklaşarak kurdukları ve açılışı cumartesi günü yapılacak Mor Mekân ile ilgili kadın Savunma Ağı üyelerinden Buse Uçer ve Aysun Gençtanır, mor mekânın kadınlar için bir nefes durağı olduğunu belirterek bütün kadınları açılışa davet etti. 
 
“Adımlarımız kendine ait yaşam durağına doğru ilerliyor. Bu durağın adı Mor Mekan” diyen Kadın Savunma Ağı’ndan kadınlar, Ankara’da kadınların nefes alabileceği bir alan oluşturdu. Kadınların ortak çalışmasıyla kurdukları Mor Mekân, cumartesi günü kapılarını açıyor. Ankara’da Mor Mekân’a neden ihtiyaç duyulduğunu, mekânda ne tür etkinlikler yapılacağını, kadınlara çağrılarını Kadın Savunma Ağı üyelerinden Buse Uçer ve Aysun Gençtanır ile konuştuk. 
 
* Hangi tartışmalar ve ihtiyaç doğrultusunda Ankara’da Mor Mekân açmaya karar verdiniz? 
 
Aysun Gençtanır: Kadın Savunma Ağı'na gitmek lazım. İlk kurucu deklarasyonumuzu ilan etiğimizde, Türkiye’nin dört bir yanında kadınların taleplerini topladık. Ankara’nın birçok ilçesinde nereye gidebildiysek, nereye ulaşabildiysek orada kadınların taleplerini dinledik.  Kadınlar ciddi anlamda birçok sorun yaşıyordu ve sorunların yanı sıra kadınların nefes alma duraklarına ihtiyaç vardı. Evde, okulda, sokakta ve yargıda bütün alanlarda erkeklik kuşatmış durumda. Özel ve kamusal alanda iktidarın yoğun bir baskısı var. Bu aile içinde, sokakta, her yerde erkek şiddeti kendini göstermekte. Bizlerin yan yana geleceği, kendi yaşam alanlarımızı kurabileceğimiz, kendimizi keşfedebileceğimiz, güvensiz kentlere inat bize o güveni sağlayacak bir mekâna ihtiyaç duyduk.
 
Buse Uçer:  Ankara’da Mor Mekân’ın kurulması sadece Ankara’ya yönelik bir ihtiyaç değil. Ülkenin dört bir yanında mor mekânlar açılmalı. Kadınların bulunduğu her yerdir mor mekân.  Bir balkonda kahvesini içerken hayatını düşündüğü, feminist özsavunma dediğimizi kurguladığı, bazen mücadele ederek aydınlattığı bir sokaktır mor mekân. O sokaktaki kazanımıdır. Toplumsal eşitsizliğin olduğu bu dünyada her yerde mor mekâna ihtiyaç var. Kadınların nefes durağı, politika ürettikleri bir mekân olacak Mor Mekân. Hep beraber dayanışmayı güçlendirme, feminist politikayı örgütleme ve kadın mücadelesini ileriye taşımak için birlikte politikayı tartıştıkları ve o mekânla sınırlı kalmadıkları o mekânda kocaman bir kentin nasıl mor mekân olur onu tasarladıkları bir yer. Ankara’da bir başlangıç oldu. Umarım daha fazla mor mekânlar açarız.  
 
* Ankara’da bir mor mekân açılacağını sokaklarda afişlerle, sosyal medyada yayınlayarak, görünür kıldınız. Görünürlüğün yanı sıra mekânı açacağınız zaman mekâna yönelik tepkiler nasıldı? Verilen destek ve katkılar nasıl oldu? 
 
Buse: Mor mekân fikri kadınların beş altı yıldır her alanda tartıştığı, kendi kurdukları bir alan ihtiyacı tartışılan bir durumdu.  Kadınların gösterdiği dayanışma çok farklıydı. Kadınların politikada öncü olduğu bir dönemde kadınların sadece şiddete karşı değil daha kapsamlı bir yere ihtiyacı vardı. Çok büyük bir dayanışma ağı da oluşturduk.  Kadın savunma ağının oluşturduğu bir mekân. İstanbul’dan bize gönderilen bir çay bardağı vardı.  İhtiyaç listemizi görüp bize çay bardağı gönderen kadınlar vardı.  Şiddet konusu konuşulurken, hukuki destek almak isteyen kadınlar ile çay içeceğimiz bardak dayanışma ile alındı. Biz dayanışmayı büyütmek istiyoruz. Evinden kendisine hediye edilen bir müzik setini getiren bir kadın arkadaşımız oldu. Yazıcı getiren, bilgisayar masası gönderenler oldu.  Mor Mekân'ı açacağımızı bilen kadınlar bize 'Ne yapabiliriz' diye soruyorlar. Bunlar o kadar değerli ki. Kadınların ne yapabileceği sorması kadın hukukunu gösteriyor.
 
Aysun: Çankaya Belediyesi’nin yaptığı bir etkinliğe katıldık. Çanta boyama atölyesi yaptık. Orada boyadığımız çantalar hemen bitince artık mor mekânda çanta boyama atölyesinin olacağını, orada yapacağımızı da söyledik.  Orada bulunan bir kadın,  ‘Ben burada oturuyorum çok da hastayım gelemem ama bana şimdi ne yapacağımı söyleyin sizinle dayanışma içerisinde olayım’ derken çok anlamlıydı.  Mekânı kurarken  kadın dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu mekân faaliyeti içerisinde görmüş olduk.  
 
* Mor Mekân’da ne gibi faaliyetler ve etkinlikler olacak? 
 
Aysun: Mekânda çok çeşitli etkinlikler ve faaliyetler olacak. Hafta içi devamlı sürecek faaliyetler olacak. Hafta sonları da daha özel etkinlikler olacak. Her perşembe günü Latince dersleri, seramik atölyesi, yoga dersleri olacak.  Kadın savunma ağı olarak feminist öz savunma atölyeleri, şiddetle mücadele atölyeleri, beden ve cinsellik dersleri, dans atölyeleri ve daha birçok atölyemiz olacak.  Kendimizi kolektif olarak güçlendirdiğimiz atölyelerimiz olacak.  8 Mart ve 25 Kasım’da etkinlikler planladığımız, paneller ve kadın yazarlar ile yapabileceğimiz söyleşiler olacak.  
 
Buse: Yakın zamanda iletişim halindeydik. Cinsel şiddet dernekleri üzerinden hayvana yönelik şiddet ile ilgili yeni modülleri çıkmış.  Kadın savunma ağı olarak Ankara’da hem onlara ortak bir iş yapmak hem de bunu konuda bilgi sahibi olmak isteyen birçok kadın vardı. Özellikle hayvana yönelik cinsel şiddet konusunda nasıl bir yol hattı çizebileceğini öğrenmek isteyen bunun da feminist mücadelenin parçası olduğunu gören birçok kadın vardı. Bizlerde mekânın açılmasını ve tatil dönemin bitmesini bekliyoruz. Hayvana yönelik cinsel şiddet ile ilgili bir etkinliğimiz olacak. Katılımcılara bir sertifika da verilecek. Ayın 28’inde Cumartesi günü saat 10.00’da başlayacak etkinliğimiz. Bütün kadınların katılmasını bekliyoruz. 
 
* Cumartesi günü Mor Mekân'ın açılışını yapacaksınız. Buradan nasıl bir çağrınız olacak?
 
Aysun: Mor mekân bütün kadınların mekânı. Bütün kadınları 14 Eylül Cuma günü saat 19.00’da açılışımıza bekliyoruz. Çıkıp çıkıp gelin, beraber güçlenelim. Birlikte açılalım, birlikte mekânı kullanalım.  Kadın Savunma Ağı’na katılın.  Bize sosyal medya adreslerimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.  Bütün illerin etkinliklerini oradan paylaşılıyor.  Etkinlik formaları açıldı buraya katılabilirsiniz. Yalnız değiliz, neredeysen sevgili kız kardeşim unutma ki bu anın içerisindesin.  Kendini çok yalnız hissettiğinde arkana dön ve bak; birçok kadın ile birliktesin.  Belki bizimle görüşmeyeceksin ama sessimizi duyacaksın.  Seni savunmaya çağırıyorum. 
 
Buse: Antep’te bizim yaptığımız çağrıyla Antep savunma ağı oluşturuldu. Bu çok güzel bir örnek. Orada kadınların bir araya gelip ağ oluşturması çok özel bir deneyim.  Kadınların bir arada olduğu, dayanışmanın içerisinde olduğu her yerde savunma ağı oluşturabilir.  Küçük büyük düşünmeyelim. Her yerde savunma ağlarımızı genişletelim.  Herkesi açılışa bekliyoruz. Bir ömür boyunca mor mekanı büyütme, dayanışma içeresinde olalım.  Birbirimize ilham olmaya davet edelim.  Cumartesi günü sizleri mekânımızın açılışına bekliyoruz. Herkesi bahçemizde bir kahve, çay içmeye bekliyoruz.