Barış Annelerinden HDP önündeki ailelere altın tavsiye

  • 09:03 11 Eylül 2019
  • Güncel
VAN - Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiası ile günlerdir HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde eylem yapan ailelere çağrı yapan Van Barış Anneleri, “Barış için AKP il binalarının önünde oturun. Bu oyuna gelmeyin” tavsiyesinde bulundu.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde “Çocuklarımız dağa kaçırıldı” iddiası ile oturan ailelerin eylemleri devam ederken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı geçtiğimiz günlerde HDP’li yöneticilere soruşturma başlattı. Ailelerin eylemi yüzlerce polisin koruması altında gerçekleşirken, HDP’nin hiçbir etkinliğine yer vermeyen Anadolu Ajansı (AA), A Haber ve ATV’nin bir an olsun aileleri yalnız bırakmaması da dikkat çekici ayrıntılardan oluyor. 
 
Van Barış Anneleri, ailelerin eylemine ilişkin ajansımıza konuştu. Barış Anneleri, ailelere “Böylesi süreçte HDP İl binasında değil, barış için AKP il binalarında oturma eylemi yapın” çağrısında bulundu.  
 
‘Devletin bir oyunudur’
 
Kürt çocuklarının baskı politikalarına karşı dağın yolunu seçtiğini söyleyen Barış Annesi Hanife Kaçak, “Gitmek isteyen zaten kendi iradesiyle gidiyor. Orada oturmanın bir anlamı yok. Orada oturacaklarına barış için oturma eylemi yapmaları gerekiyor. Hepimizde biliyoruz bu devletin bir oyunudur. Devletin bize uyguladıkları bütün oyunlardan bir bu kalmıştı, bunu da Kürt halkına yaptı. Bu yüzden halkımız ve anneler devletin oyunlarına gelmesin” dedi. 
 
Bir siyasi tutsağın ailesinin bu şekilde oturma eylemi gerçekleştirmesinden kaynaklı intihar girişiminde bulunduğunu hatırlatan Hanife, “Oğlu da bunun bir oyun olduğunun farkında. İllaki anneler eylem yapmak istiyorsa artık bu kanın durması için eylem yapılsın. Devletin oyunlarına gelmek büyük bir utançtır” diye ekledi. 
 
‘Gündem değiştirilmeye çalışılıyor’
 
Barış Annelerinden Kewê Işık da kayyım atamalarından sonra gündemi değiştirmek için ailelerin il binasına yönlendirildiklerini kaydetti. Kewê, “Bir an önce bu kirli oyundan vazgeçsinler. Biz görüyoruz polislerin o annelere nasıl destek verdiğini. Kayyımların atanmasından hemen sonra böyle bir şey gerçekleşti. Amaçları gündemi değiştirmek, amaçları HDP’lileri uğraştırmak. Çünkü insanlar hakları için alanlara çıktı. O annelere buradan sesleniyorum barış için eylem yapsınlar” çağrısında bulundu.  
 
‘Hesabı HDP’den değil AKP’den sorsunlar’ 
 
Bir diğer Barış Annesi Zekiye Kaya ise şöyle dedi: “24 saat polisler zaten il binası önünde nöbetteler. Hiç mi görmüyorlar çocukların oraya gelip gitmediğini ya da kimlerin gönderip göndermediğini? Böyle bir şey asla yoktur. Hesabı HDP’den değil polislerden, AKP’den sorsunlar. Bu da devletin ayrı bir savaş yöntemidir.”