‘Kadınlardan korkanlarla mücadele etmekten geri durmayacağım’

  • 09:03 12 Eylül 2019
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - Evinden çıkarken kaçırılma girişiminde bulunulan SKM’li Didar Gül daha önce de kontrgerilla tarafından tehdit edildiğini belirterek, “Kadınların sokaklarda olmasından korkan devlet aklına karşı mücadele etmekten geri durmayacağım” dedi.
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi (PM) üyesi ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Merkez Meclis üyesi Didar Gül’e yönelik 6 Eylül günü kaçırılma girişiminde bulunuldu. Yapılan saldırının arkasında kadınların sokakta ve siyasal hayatın içinde olmasından korkan devlet aklının yer aldığını söyleyen Didar Gül, “bütün kontrgerilla tehditlerine rağmen mücadeleden ve sokaklardan geri durmayacağını” belirtti. İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulunduğunu kaydeden Didar, kadına yönelik şiddetin karşısında kadın dayanışmasının önemli ve gerekli olduğunu dile getirdi.
 
‘Kontrgerilla teşkilatları tarafından tehdit edildim’
 
Kendisine yönelik kaçırılma girişiminde bulunulan Didar, kadınların sokakta olmasından korkan bir devlet aklının, kadınların toplumsal yaşamda ve diğer alanlarda var olmasını engellemek girişimiyle ortaya çıktığını söyledi. Kendisine yönelik baskı ve tehditlere ilişkin konuşan Didar, “Buna karşı çıkan kadınlar sokak ortasında kaçırılmaya çalışılıyor, gözaltı ve tutuklama ile karşı karşıya kalıyor. Yıllardır aslında kendisine KGT (Kamu Güvenliği Teşkilatı) denen bir birim tarafından defalarca tehdit edildim. Defalarca işkence görmekle, öldürülmekle tehdit edildim. Çevremdekiler kaçırıldı ve onlar vasıtasıyla da tehdit edildim. Ama sonuçta burada mücadele etmekten de sokaktan da geri durmadım. Bu da onları daha bir düşmanlaştıran bir yerde durdu. Sistematik olarak taciz etmeye devam ettiler” dedi.
 
‘Kadın yoldaşlaşması önemli bir cevaptır’
 
Didar, kadın katliamlarına karşı kısa bir süre önce de kadın isyanında buluşmuşken, bu dayanışmayı gösteren kadınların şiddetle karşı karşıya kaldıklarına işaret etti. Didar, şu ifadeleri kullandı: “Bu aslında birbirinden bağımsız şeyler değil. Bugün erkek egemenliğini üreten ve onu destekleyen devlet aklının bir göstergesi bir verisini oluşturuyor. Biz de bunun karşısında kadın adaletini sağlamaya devam ediyoruz ve kadın dayanışması, kadın yoldaşlaşması burada önemli. Böyle saldırılara beraber cevap bulabilmesi önemli bir yerde duruyor."