HDP’li Remziye Tosun: İktidarın oyunlarına gelmeyeceğiz

  • 09:05 13 Eylül 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - HDP milletvekili Remziye Tosun, irade gaspının bir açıklaması olamayacağının altını çizerek, siyasi bir darbeyle karşı karşıya olduklarını söyledi. Remziye HDP önünde oturan aileleri dinlemeye hazır olduklarını belirterek, "Aileleri bize karşı kışkırtarak amaçlarına ulaşamayacaklar. Bu konuda tüm halkımız sağduyulu ve soğukkanlı olmalıdır. İktidarın oyunlarına gelmeden hakkımız olanı alana dek sokaklarda olacağız” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik baskı ve saldırılar 7 Haziran 2015 tarihinden bu yana devam ederken, ilk kayyımlar 11 Eylül 2016 yılında atandı. Ardından tüm eşbaşkan, meclis üyeleri parti yöneticileri tutuklanırken, 19 Ağustos 2019 yılında ise ikinci kez kayyım atanarak halkın iradesi yok sayıldı. HDP Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyımlar ardından kesintisiz eylem kararı aldı ve 19 Ağustos’tan bu yana eylemleri sürdürüyor. Atanan kayyımlara karşı gerçekleşen protestoların gündemde olduğu dönemde çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP İl binası önünde oturan ailelerin polis eşliğinde bekleyişi de devam ediyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, kayyım atamalarını, halkın direnişini ve iktidarın politikalarını değerlendirdi.
 
‘Ülkeyi kaosa sürüklüyorlar’
 
İkinci kez kayyım atamalarıyla yüz yüze kaldıklarını ifade eden Remziye, bu saldırıların siyasi bir darbe olduğunu vurguladı. Kimsenin bu darbeyi hukuksal olarak açıklayamayacağını dile getiren Remziye, "Kayyım atayanların amacını çok iyi biliyoruz. Her gün yeni bir yöntem deniyorlar ama başaramıyorlar. Halkı HDP'den uzaklaştıramıyorlar. Kayyımlar ile kadınlar, çocuklar, gençler, doğa, kültür her şey hedef alınıyor ve saldırıya maruz kalıyor. Kazanımlarımıza saldırıyorlar çünkü statü sahibi olmamız onları korkutuyor. Kürt halkının birliğine ve beraberliğine saldırıyorlar. HDP demokratik bir siyaset yoluyla halklar arasındaki barış köprüsünü kurmaya çalışıyor. Bunu yaparken 7 Haziran'dan bu yana defalarca kez engellendi. Üyelerimiz, yöneticilerimiz, gönüllülerimiz, eş başkanlarımız, vekillerimiz hukuksuzca tutuklandı. Meşru ve demokratik çalışmalarımız illegalleştirilerek bizi hedef haline getirmeye çalışıyorlar. AKP ve MHP ittifakı bu ülkenin başına gelebilecek en kötü şeydir. Yaptıkları ülkeyi kaosa sürüklemektir " diye belirtti.
 
‘Durmayacağız’
 
Bu kaostan çıkmanın tek bir yolu olduğunu ve bunun da halkların birlik, beraberliği olduğunu aktaran Remziye, "Her yolu deniyorlar. Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, sınır dışı operasyonlar, doğa katliamları. Kürt halkına yönelik yapabilecekleri her türlü kötülüğü yapmak için çabalıyorlar. Düşününki kendi il binamızda yaptığımız açıklamalarda bile binanın etrafı binlerce polisle sarılıyor. Bu korkudur. HDP'nin halkla bir araya gelmesinden, siyaset yürütmesinden korkuyorlar. Çünkü HDP halkları birleştirebilecek bir paradigmaya ve güce sahip. Bugün belediyelerimize kayyım atayarak bizi sindireceklerini, halkı korkutabileceklerini sandılar ama 20 gündür burada halkımızla beraber direniyoruz. Geri adım atmayı düşünmüyoruz. Belediyelerimizi geri alıncaya kadar durmayacağız. AKP faşist uygulamaları ile bize geri adım attıramayacak” ifadelerini kullandı.
 
‘Her kesimden itirazlar yükselmelidir’
 
HDP olarak eylem ve etkinliklerini sürdüreceklerini ve önümüzdeki günlerde eylemleri artıracaklarını sözlerine ekleyen Remziye, halkın iradesinin gasp edilmesi karşısında direnmenin en meşru yol olduğuna dikkat çekti. Bu konuda halkın da oldukça kararlı olduğuna işaret eden Remziye, “Biz parti olarak dursak bile halk durmayacaktır. Bu irade gaspına en çok da halkın itirazı var. Halkımız sokaklarda olduğu sürece biz de sokaklarda olacağız. Açıkçası bu sadece Kürt halkının da değil, tüm ülke halklarının sorunudur. Bugün HDP’nin belediyelerine kayyım atanmasını herkesin dert etmesi gerekir. Çünkü siyasi düşünce bir yana bir halkın iradesinin gasp edilmesi, darbe yapılması söz konusu. Bu konuda her kesimden itirazlar yükselmelidir. Kayyım atamalarının hukuki, insani hiçbir açıklaması olamaz. Asla durmayacağız. Belediyelerimizi geri alıncaya kadar sokaklarda olacağız, direneceğiz” diye konuştu.
 
‘İktidarın oyunlarına gelmeyeceğiz’
 
Öte yandan bu günlerde HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bekleyen ailelere de değinen Remziye, “Biz ailelerimizle bir araya gelmeye, dertlerini dinlemeye, yanlarında olmaya hazırız. Fakat ailelerin şunu çok iyi bilmesi gerekir; onları bize gönderenler, bizi birbirimize kırdırmaya çalışanlardır. HDP legal ve meşru bir partidir. 4 senedir il binamızın önünde polisler bekliyor ve kameralarla görüntü çekiyor. Eğer çocuklarını istiyorlarsa onları bize yönlendiren polislere önce sormalıdırlar. Aileleri bize yönlendirerek, bize karşı kışkırtarak amaçlarına ulaşamayacaklar. Bizi birbirimize kırdıramayacaklar. Bu konuda tüm halkımız sağduyulu ve soğukkanlı olmalıdır. Kayyımları örtbas etmek ve HDP’yi kriminalize etmek için her yolu deniyorlar. İktidarın oyunlarına gelmeden hakkımız olanı alana dek sokaklarda olacağız” dedi.