‘Bir halkın ana dili seçmeli ders olamaz’

  • 09:06 13 Eylül 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Okullarda Kürtçe eğitim verilmemesi ve seçilmiş ders listesinde de bulunmaması nedeniyle Kürtçe dil alanının kaldırılacağı iddialarını değerlendiren Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Hatice Efe, okullarda Kürtçe eğitimin verilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Kürtçeye karşı yıllardır devam eden inkar ve asimilasyon politikalarını her geçen gün artırarak devam ediyor. Eğitim ve öğretim hayatına yeni başlamış Kürt çocukları anadillerinde eğitim alma hakkından mahrum. Sadece Diyarbakır, Mardin ve Bingöl’deki üniversitelerde olan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan öğrencilerin atamaları yapılmıyor. Ataması yapılmadığı için Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne gidecek öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle bölüm kapatılma ile karşı karşıya. Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Hatice Efe, Kürt çocuklarının kendi dillerinde eğitim alabilmesini, kendi dillerini ve tarihini bilmeleri gerektiğini vurgularken, bu konuda yıllardır taleplerin ve girişimlerin olduğunu ancak hala Kürtçenin seçmeli ders “olsun mu olmasın mı?” diye tartıştıklarına işaret etti. 
 
‘Çocuklar psikolojik ve sosyolojik sorunlar yaşıyor’
 
Ülkedeki eğitim sistemini eleştiren Hatice, eğitimde çok yönlü sorunların olduğuna dikkat çekti. Velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşadığı sorunların her geçen gün arttığına işaret eden Hatice, en büyük sıkıntılardan birinin de okullarda kadrolu öğretmenlerin olmamasına bağladı. Hatice, eğitimcilerin iş ile terbiye edilmeye çalışıldığını dile getirerek, “Öğrenciler ise zor şartlar altında gördükleri eğitimle sınanıyor. 15 kişilik sınıflarda bazen 30 kişi eğitim görüyor. Öğretmenlerin öğrenci ile birebir ilgilenme şansı kalmıyor. Bulundukları ortam nedeniyle öğrenciler zaten hırçınlaşıyor ve söz dinlememeye başlıyorlar. Buna bir de dilinden koparılmak ekleniyor. Düşünün 6 yaşınıza kadar Kürtçe konuşmayı öğreniyorsunuz ve başka dil bilmiyorsunuz. Okula başlayınca birden bilmediğiniz bir dil ile konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Elbette konuşulsun, çocuk her dili öğrenmeli ama kendi anadillerinden koparılmaları öz güvenlerini kırıyor” dedi. 
 
‘Kürtçe eğitim dili olmalıdır’
 
Kürtçe’nin seçmeli ders olmaktan çıkarılmasına da değinen Hatice, çocukların psikolojik ve sosyolojik sorunlar yaşadığının altını çizdi. Hatice aynı zamanda Kürtçe’nin seçmeli ders olmasını da doğru bulmadığını belirterek, “Bir halkın anadili seçmeli olmamalı” ifadesini kullandı. Hatice, “Sonuçta burada yüz yıllardır yaşayan milyonlarca Kürt var ve kendilerine ait bir dilleri var. Üstelik bu dil dünyaca tanınmış, dünyada konuşulmaya başlanmış bir dil” diye belirtti. 
 
‘Atanmış Kürtçe öğretmen bir elin parmaklarını geçmiyor’
 
Kürtçe öğretmenlerinin atanmamasını eleştiren Hatice, şunları söyledi: “Kürtçe dilini okuyan yüzlerce öğretmen var ama hiçbiri görev yapmıyor. Şuana kadar atanmış Kürtçe öğretmen sayısı on parmağın sayısını geçmiyor. Madem atanamayacaklar neden bu bölüm açıldı? Bölümü okuyan birçok mezun farklı alanlarda iş buluyor ya da başka bir bölüm okumaya karar veriyor. Yalnızca Artuklu Üniversitesi’nden mezun olan yüzlerce öğrenciden söz edebiliriz. Şu an bölümün kapatılması teklif ediliyor ve görünen o ki bu bölüm üniversitelerde kaldırılacak. Öncelikle bunun önüne Kürtçeyi eğitim dili yaparak geçebiliriz. Kürtçe seçmeli ders olamaz ancak eğitimin ana dili olabilir. Böylelikle mezun olan Kürtçe öğretmenleri de daha kolay atanabilir ve öğrenciler kendi dilinden uzaklaşmamış olur.”