HDP Kadın Meclisi: Leyla Güven'i hedef göstermek kimsenin haddi değildir!

  • 15:23 14 Eylül 2019
  • Güncel
ANKARA - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in hedef alınmasına tepki gösteren HDP Kadın Meclisi, "Ölümler olmasın, savaş, çatışmalar dursun, diyalog ve müzakere kapıları açılsın diye bedenini 200 gün boyunca açlık grevine yatıran Leyla Güven’i hedef göstermek kimsenin haddi değildir" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in hedef alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
 
‘Türkiye halkı bu senaryoya itibar etmedi’
 
 Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın halkın iradesini gasp ederek atanan kayyımlara karşı, halkın itirazını ve direnişini gölgelemeye ve manipüle etmeye çalıştığına dikkat çekildi. Açıklamada, "Annelerin duyguları maniple edilerek Diyarbakır il binamızın önünde bir senaryo kurgulandığını biliyoruz. Çocuklarına kavuşma özlemi çeken acılı annelerin duygularını, pespaye siyasetlerine alet edenlerin kurduğu senaryo ellerinde kaldı, Türkiye halkları bu senaryoya itibar etmedi” denildi. 
 
'Çökmüş siyasetlerinin üstünü örtmeye çalışıyorlar'
 
Leyla Güven’in annelere “dışarıda beklemeyin, içeri gelin, başımızın üstünde yeriniz var” diyerek sahiplendiğine işaret edilen açıklamada, ”Hem kayyım darbesinin hem de il binamızın önündeki kirli senaryonun çöktüğünü, halktan onay almadığını gören iktidar ve onun çıkar grupları, diyalog ve çözüm yolunu sunan Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven’e saldırarak çökmüş siyasetlerinin üstünü örtmeye çalışıyor. Ölümler olmasın, savaş, çatışmalar dursun, diyalog ve müzakere kapıları açılsın diye bedenini 200 gün boyunca açlık grevine yatıran Leyla Güven’i hedef göstermek kimsenin haddi değildir. Ayrıca savaş, çözümsüzlük ve ölümden beslenenlerin, her seferinde Kürtlere, ellerinde oyuncak ettiği yargı sopasını, ‘dokunulmazlık’ tehdidini göstermeleri de ülkenin geldiği içler acısı durumun özetidir” ifadelerine yer verildi. 
 
'Barış talebini yükseltmeye devam edeceğiz'
 
Leyla Güven’in açlık grevi eylemiyle barışa çağrı yapan ve barış için büyük direniş sergileyen bir kadın olarak tarihe geçtiği belirtilen açıklamanın sonunda şöyle denildi: “Bütün zulüm iktidarları gibi AKP iktidarı da çökecektir. Geriye Leyla Güven’in savunduğu onurlu barış ve demokratik değerler kalacaktır ve bu değerler kazanacaktır. Bizler HDP Kadın Meclisi olarak, bu değerlerin ve Leyla’nın yoldaşları olarak, yapılan saldırıları en sert biçimde kınıyoruz. Kadınlar olarak gerçekleri dillendirmeye, barış talebini yükseltmeye devam edeceğiz.”