TJA’nın kampanyasına çağrı: İtirazımızı yükseltmeliyiz

  • 09:07 15 Eylül 2019
  • Güncel
Zeynep Durgut
 
VAN - TJA’nın “Değişim ve Özgürlük için Sen de Ayağa Kalk” sloganıyla devam eden kampanyasına ilişkin konuşan HDP’li Ayşe Sürücü, “Onurlu bir barış için kadınlar bu kampanyaya destek olmalılar. Böyle gelmiş ama böyle devam etmeyecektir. Bizler birlikte değiştireceğiz" dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad’ın (TJA), “Değişim ve Özgürlük için Sen de Ayağa Kalk” sloganıyla başlattığı 6 aylık kampanya, ikinci ayında devam ediyor. Kampanya ile kadınlar, ülkenin dört bir yanında başta tecrit olmak üzere kadın ve çocuğa yönelik her türlü şiddete, doğa kırımına ve ekonomik krize karşı startını verdiği mücadeleyi bu ay da birçok yerde farklı etkinliklerle sürdürüyor.
 
Kampanyanın içeriği ve amacına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Türkiye’nin her yerinden kadınların kampanyaya destek olması gerektiğini söyledi. 
 
‘Bu süreçte temel ihtiyaç barıştır’
 
Bugüne kadar kampanya kapsamında yapılan etkinliklerin mahallelerde, sokaklarda ve yaşamın her alanında devam ettiğini belirten Ayşe, kadınların alanlara çıkarak barış ve özgürlük için sesini yükselttiğini ve bunun aralıksız devam ettiğini kaydetti. Ayşe, “Biz kadınlar şunu çok iyi biliyoruz. Şuanda ülkenin en temel ihtiyaçları arasında barış yer alıyor. Kadınlar yaşamın her alanında barışı haykırıyor. Yaşam için temel ihtiyacımız şüphesiz barıştır. Bu vesileyle biz şuanda Van’dayız. Mahallelerde kadınlarla bir araya gelerek toplantılar alıyoruz. Bu toplantıların amacı kadınların önerilerini ve görüşlerini alabilmektir. Bu bizi daha da büyütüyor ve daha da güçlendiriyor. Kayyım atanan yerlerden bir tanesi de Van’dır. Bundan kaynaklı bizler örgütleniyoruz ve kayyımlara karşı direniyoruz” dedi. 
 
‘Barışın öncülüğünü kadınlar yapacak’ 
 
Kadın iradesini yok sayan kayyımların atanma gerekçesi olarak eşbaşkanlığın gösterilmesine dikkat çeken Ayşe, “Biz hem TJA olarak hem de kadınlar olarak ‘eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ diyoruz. Bizler eşbaşkanlıkta ısrarcıyız ve geri adım atmayacağız. Bu demokratik sistemimizi sonuna kadar koruyacağız. Kadının yaşam alanlarını daraltan, kadını tanımayan, kadın iradesini yok sayan ve kadını eve hapseden zihniyete karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bizler kadın hareketi olarak bu zihniyete karşı dün de boyun eğmedik bugün de boyun eğmeyeceğiz. Şunu çok iyi biliyoruz ki barışın öncülüğüne yapacak olan kadındır. Bunu esas alarak sokaklarda, mahallelerde ve iş yerlerinde onurlu bir barış için haykıracağız. Kadın katliamları ve kadın üzerindeki şiddet son buluncaya kadar örgütlü mücadelemizi sürdüreceğiz. Sevelerden, Fatmalardan ve Pakizelerden aldığımız güç ile başaracağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Böyle gelmiş ama böyle devam etmeyecek’ 
 
Kampanyada en temel maddenin kadına yönelik her türlü şiddet ve çocuk istismarının son bulması olduğunun altını çizen Ayşe, şöyle konuştu: “Kadına yönelik şiddet toplumsal gerçeği köreltiyor. Bu şiddet arttıkça toplumsal değerler ayaklar altına alınıyor ve bu değerler çürümeye mahkum ediliyor. Çocuklara yönelik istismarlar da beraberinde toplumsal çürümeyi getiriyor. Bundan kaynaklı bizler örgütlü mücadelemizle meydanlarda, sokaklarda ve her yerde direnmeye devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddete karşı itirazımızı yükselteceğiz. Kadına yönelik şiddet kader değildir. Bu anlayışı değiştireceğiz. TJA’nın başlatmış olduğu bu kampanyaya bütün kadınlar destek vermeli ve bu direnişi büyütmelidirler. Kadınların toplumsal çürümeye karşı tutumları net olmalı ve buna karşı mücadele etmelidirler. Yaşananlar bizlerin kaderi değildir. Bütün kadınlara çağrımızdır, hangi şehirde olurlarsa olsunlar kampanyanın çalışmalarına katılsınlar. Onurlu bir barış için kadınlar bu kampanyaya destek olmalılar. Böyle gelmiş ama böyle devam etmeyecektir. Bizler birlikte değiştireceğiz.”