Ankara'daki yürüyüşe çağrı: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz

  • 09:34 15 Eylül 2019
  • Güncel
ANKARA - HDP Ankara Kadın Meclisi’nin yarın Tunalı Hilmi Caddesi’nde gerçekleştireceği yürüyüşe çağrı yapan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu, “Biz kazandığımız haktan vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar siyasetin içinde ve yaşamın her alanında eşit haklarla var olduğunu ısrarla söylemeye devam edecek” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) bağlı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine 19 Ağustos’ta atanan kayyımlara karşı “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” diyen HDP’li kadınlar, düzenledikleri etkinlikler ile kayyım politikalarına ve eşbaşkanlık sisteminin hedef alınmasına karşı tepkilerini gösteriyor. Bu kapsamda HDP Ankara İl Kadın Meclisi de “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir” diyerek, belediyelere atanan kayyımlara ve kadın katliamlarına karşı 16 Eylül günü saat 19.00'da Tunalı Hilmi Caddesi’nde yürüyüş düzenleyecek.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu, eşbaşkanlığın kadınlar açısından Türkiye siyasetine ciddi ivme kazandırdığını belirterek, tüm Ankaralı kadınlara yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.
 
HDP Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe’ye açılan soruşturma sonrası HDP Kadın Meclisi olarak eylem ve etkinlikler düzenlediklerini belirten Zeyno, “Günlerdir ‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ diyerek sokaktayız. Ki biz bunu 31 Mart yerel seçimlerinde kadın bildirgemizde de söylemiştik” diye belirtti. Eşbaşkanlık sisteminin uzun yıllar boyunca kadınların verdiği mücadele ve bedellerle kazanıldığını anımsatan Zeyno, “Biz kazandığımız haktan vazgeçmeyeceğiz. Üstelik burada yasadışı bir durum da söz konusu değil. Kadınlar siyasetin içinde ve yaşamın her alanında eşit haklarla var olduğunu ısrarla söylemeye devam edecek” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kimseye bırakmayacağız’
 
Çok uzun yıllardır verilen mücadelelerle elde edilen kazanımlara iktidarın sistematik olarak saldırı gerçekleştirdiğini vurgulayan Zeyno, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul Sözleşmesi’nden tutun da nafaka hakkımıza kadar bize yönelik çok ciddi bir saldırı söz konusu. Bizim sokakta olmamız ve bu faşist iktidara sesimizi yükseltmemiz son derece önemli. Çünkü bu kazanımları kılımızı kıpırdatmadan kazanmadık. Sokaklarda mücadele ederek dişimiz ve tırnağımızla kazandık. Birçok kadın arkadaşımız büyük bedeller ödedi. Hala ödeyen ve cezaevinde olan arkadaşlarımız var. Kimse de bize bunu bahşetmediği için kimseye de kolay kolay bırakmayacağız.”
 
Beş ilde eş zamanlı eylem 
 
HDP’nin ortaya koyduğu eşbaşkanlık sistemi ile birlikte kadınların siyasetin her türlü mekanizmasında yer aldığını ve eşit temsiliyet ilkesi ile birlikte kadınların Türkiye siyasetini değiştirdiğini söyleyen Zeyno, “Birilerinin böyle işine geliyor diye bu kazanımlardan elbette ki vazgeçmeyeceğiz” vurgusunu yaptı. Kadın Meclisi’nin çağrısıyla yarın başta Adana, Mersin, İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere hemen hemen bütün batı illerinde alanlarda olacaklarını kaydeden Zeyno, eş zamanlı olarak taleplerini dile getireceklerini ifade etti.
 
‘Hep birlikte sesimizi yükselteceğiz’
 
Ankara’da hem eşbaşkanlığın gasp edilmesine hem de kayyım politikasına karşı ses çıkaracaklarını vurgulayan Zeyno, “Seçme ve seçilme hakkımızın gasp edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ankaralı kadınlarla daha yüksek sesle dile getireceğiz. Bunun ilk etabını da Kuğulupark’ta başlatacağız. Milletvekillerimiz Meral Danış Beştaş ve Oya Ersoy da bizimle birlikte olacak. Kadın Koordinasyonu, Ankara il ve ilçe yönetimi ve diğer kurumlardan kadınlarla hep birlikte kazanımlarımıza sahip çıkacağız ve sesimizi yükselteceğiz”  diye konuştu.