Berfin’i katleden Cihat Kaycı yarın hakim karşısında

  • 16:25 15 Eylül 2019
  • Güncel
BOLU - Gerede Meslek Yüksek Okulunda öğrenim gören Berfin Yıldız'ı katleden Cihat Kaycı’nın yargılanmasına yarın Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.
 
Gerede Meslek Yüksek Okulunda öğrenim gören Berfin Yıldız'ı katleden Cihat Kaycı’nın  yargılanmasına yarın  Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.Gerede’de 2016 yılının Aralık ayında evinden zorla çıkardıktan sonra ateşli silahla Berfin’i katleden Cihat Kaycı Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkmıştı. 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar davasında, Cumhuriyet savcısı mütalaasında Cihat Kaycı hakkında 'tasarlayarak öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ile diğer suçlarla ilgili ise 25 yıl hapis cezası istenmişti. Tarafların anlaşmak üzere olması ve sanık yakınlarının müvekkil yakınlarına tazminat ödemesi söz konusu olduğundan şikâyetlerini de geri çekebilecekleri gerekçesiyle dava 16 Eylül Pazartesi saat 15.00’ a ertelenmişti.
 
Dava geçmişi 
 
BirGün Gazetesi’nin haberine göre davanın geçmişi söyle; 5 Eylül 2019'da Bolu'nun Gerede ilçesinde, 10 Aralık 2016'da üniversite öğrencisi Berfin Yıldız'ı katlettiği ve ev arkadaşını yaraladığı gerekçesiyle Cihat Kaycı'nın yargılanmasına devam edildi.
 
Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Cihat Kaycı ve tarafların avukatları ile aileler katıldı.Cumhuriyet savcısı, daha önce mahkemeye sunduğu esasa ilişkin mütalaasını tekrar ederek, sanığın, "tasarlayarak öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "öldürmeye teşebbüs"ten 9 yıldan 15 yıla, "gece vakti konut dokunulmazlığının ihlali" suçundan 1 yıldan 3 yıla, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma"dan ise 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.Kararı açıklamayacağını bildiren mahkeme heyeti, Berfin Yıldız'ın ailesinin avukatı Ömer Yasa'ya söz verdi.
 
Ömer Yasa, her ne kadar dosya karar aşamasına gelmiş olsa da sanık ailesi ile müvekkilleri arasındaki görüşmenin sürdüğünü, görüşme sonucu müvekkillerinin şikayetlerinden vazgeçme durumunun söz konusu olabileceğini belirtti.Berfin Yıldız'ın babası Ünsal Yıldız'ın kanser hastası olduğu için hastanede yattığını anlatan Ömer Yasa, "Müvekkilimin rahatsızlığı nedeniyle sanığın yakınları tarafından manevi tatmin oluşturacak bir tazminatın ödenmesi söz konusudur. Bu kapsamda müvekkilimin şikayetinden vazgeçmesi söz konusu olabilecektir. Bu kapsamda karar için görüşmenin sonuçlanmasına kadar süre talep ediyoruz." diye konuştu.
 
Cihat Kaycı'nın avukatı da şikayetçi tarafın ifadelerine katıldıklarını belirterek, aileler arasındaki görüşmenin sonuçlanmasına kadar mahkemeden süre talep ettiklerini söyledi.arafların taleplerini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı 16 Eylül'e erteledi.
 
Ne olmuştu?
 
10 Aralık 2016 yılında Cihat Kaycı isimli erkek, 1 Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Gerede Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Berfin Yıldız (18) ile Dayıoğlu Mahallesi'ndeki öğrenci evinde tartışmış, Berfin’in ev arkadaşı A.B'yi yaralayan Cihat Kaycı, daha sonra Berfin’i katletti.