Mardin'de HDP'li meclis üyeleri 29 gündür belediyeye giremiyor

  • 09:05 16 Eylül 2019
  • Siyaset
MARDİN - Kayyım atandığı günden bu yana ablukaya alınan belediye binası önünde eylemde olan ve belediyeye girişlerine izin verilmeyen Mardin Büyükşehir Belediyesi HDP'li meclis üyelerinden Türkan Erol, "Kayyım yeniden hırsızlık, yolsuzluk yapmak için atandı. Ama Mardin halkı yolsuzluklara göz yummayacak, izin vermeyecek" dedi.
 
İçişleri Bakanlığı talimatıyla kayyım atanan üç büyükşehir belediyesinden biri olan Mardin'de belediye binası önünde polis ablukası günlerdir devam ediyor. Kayyımın atandığı ilk gün meclisi feshettiği Van’da birden çok meclis üyesi de görevlerinden uzaklaştırıldı. Aynı durumun yaşandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 32, AKP'den ise 22 meclis üyesi bulunuyor. Kayyım atandığı günden bu yana belediyeye girmelerine izin verilmeyen meclis üyelerinin yerine atanan dört memurla kayyımın meclis kararı aldığı öğrenildi. Duruma tepki gösteren büyükşehir belediyesi meclis üyelerinden Türkan Erol, Mardin halkının iradesini gasp ettirmeyeceklerini ve kayyımları kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.
 
'Belediyeye 29 gündür giremiyorlar'
 
Kayyım atandığı günden bu yana belediyeye girişlerine izin verilmediğini belirten Türkan, belediyenin de günlerdir abluka altında olduğunu söyledi. Gidemedikleri belediye de meclisin toplanmadığını ve kayyımın dört atanmış memurla meclis kararı aldığını dile getiren Türkan, "Büyükşehir belediyesine kayyım atandığı günden bu yana biz belediyeye giremiyoruz. Polisler belediyeye girişlerimize izin vermiyor. Bize karşı halka karşı belediye girişlerini ve çevresini ablukaya almışlar. Bizim yerimize atanmış memurlarını almaya başlamışlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu haksızlık ve hukuksuzluktur. Sadece Kürt halkı ve Kürdistan üzerinde bu politika uygulanıyor. Onlar bizim irademiz değil biz onları kabul etmiyoruz" dedi.
 
'Halk kayyımın yeniden hırsızlık yapmasına izin vermeyecek'
 
Kayyımlarla beraber geçmişte ortaya çıkan yolsuzlukların aynı şekilde tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Türkan, "Muş'ta, Van'da birçok arkadaşımızı meclis üyeliğinden uzaklaştırdılar ya da meclisi feshettiler. Buraya da aynı şeyi her an yapabilirler. Ama önemli olan halkın kendi iradesine sahip çıkmasıdır. Bizleri ve belediye eşbaşkanlarını seçen halktır. Bu yüzden halkın da bu tür politikalara karşı direnmesi gerekiyor.  Eskiden yaptıkları yolsuzlukların hepsi göz önünde hepsi biliniyordu. O rüşvetleri yeniden almak, paraları ceplerine indirmek için yeniden kayyım atadılar. Kayyım yeniden hırsızlık yapmak için atandı. Biz de Mardin halkı da bunu çok iyi biliyor. Halkın parasını yeniden yemek onları soymak için geldiler. Devlet de bunları gördüğü halde sistemle onları koruyor. Halkın emeği üzerinde Kürt halkının iradesi üzerinde oturuyorlar. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. Üç yıl boyunca yaptılar ama bu sefer aynı hırsızlıkları yapmalarına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.