Hozan Canê’ye ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten ceza verildi

  • 19:48 17 Eylül 2019
  • Hukuk
EDİRNE - "Örgüt üyesi olmak" iddiası ile tutuklu yargılanan Hozan Canê hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi.
 
Edirne'nin Enez ilçesine, 24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimiyle ilgili Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) çalışmalarına destek vermek amacıyla gelen ve burada gözaltına alınıp tutuklanan Almanya vatandaşı sanatçı Hozan Canê hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı.
 
Hozan Canê hakkında, “Cumhurbaşkanı'na hakaret” suçlamasıyla Edirne 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın bugün karar duruşması yapıldı. Hükümlü bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden avukatıyla birlikte katılan Hozan Canê, suçlamaları kabul etmeyerek, kendisi adına sosyal medyada bir ok hesap açıldığını söyledi. Sosyal medyadaki sahte hesaplarla ilgili hukuki süreç başlattıklarını belirten Hozan Canê, "Cumhurbaşkanı’na hakarete yönelik bir paylaşımım yok. Hakaret paylaşımı benim tarafımdan gerçekleştirilmiş değildir. Bir sanatçı olarak bırakın Cumhurbaşkanını, sıradan bir insana hakareti bile kendi kişiliğime aykırı görürüm. Bana ait olmayan bir paylaşım. Facebook sayfasının nasıl açıldığını dahi bilmem. Bana ait olsa çıkıp söylerdim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum" dedi.
 
Cumhurbaşkanı'na hakaretten de ceza aldı
 
Mahkeme heyeti, "Örgüt üyesi olmak" iddiası ile 6 yıl 3 ay hapis cezası alan ve temyiz davası süren Hoxan Canê’yi,  “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıp, hükmün açıklanmasının ise geri bırakılmasına karar verdi.