Feray için Adalet Komisyonu: Katiller değil kadınlar korunsun

  • 20:08 19 Eylül 2019
  • Güncel
ANKARA - Özel harekat polisi Fatih Burak Aykul tarafından iki yıl önce katledilen Feray Şahin için bir araya gelen Feray için Adalet Komisyonu, “Kadın katillerinin, kadına şiddet uygulayanların indirimsiz en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz. Katiller değil kadınlar korunsun. Bu cinayetlere sessiz kalmayalım. Her gün ölmekten yorulduk” dedi.
 
Mersin’de üniversite öğrencisi Feray Şahin’in özel harekat polisi Fatih Burak Aykul tarafından katledilmesinin 2’inci yıl dönümüne ilişkin Feray İçin Adalet Komisyonu Kuğulu Park’ta basın açıklaması gerçekleştirdi.  Açıklamada, kadınlar Feray’ın fotoğraflarını taşırken, “Feray için adalet” sloganları atıldı.  Komisyon adına açıklamayı Duygu Baytekin okudu.
 
‘Hak, hukuk ve adalet bunun neresinde’
 
 Feray’ın Mersin’de 2 yıl önce bugün katledildiğini söyleyen Duygu, Feray’ın kadın katliamlarında ne ilk ne de son olduğunu belirtti.  Duygu, “Kadına yönelik şiddetin dozu artarak vahşileşiyor. Birçok kadın katili gibi Feray’ın katili Fatih Burak Aykul’da verilen ödül gibi ceza nedeniyle bugün aramızda ve hiçbir şey olmamış gibi geziyor. Hak, hukuk ve adalet bunun neresinde?  Feray’ın katilini ne ailesi, ne okumak için yaşadığı Mersin’deki komşuları, nede Feray’ın tek bir arkadaşı tanıyor. Katil mahkemede bu yönde beyan verdi.  Ancak tanımak, arkadaş olmak, ömrünün baharında bir genç kadının öldürülmesinin gerekçesi asla olmaz” dedi. 
 
‘Yargıtay’ın yanlıştan dönmesini bekliyoruz’
 
 Sanık Fatih Burak Aykul’un dava sürecinde katliamı gerçekleştirdikten sonra delillerin önemli kısmını yok ederek, katliama kaza süsü verip mahkemeyi yönlendirdiğine dikkat çeken Duygu, “Mahkeme sürecinde yok edilen deliler sorgulanmadı, soruşturmadaki eksiklikler giderilmedi. Ailenin ısrarcı sonucu Adli Tıp Kurumu’ndan alınan raporda katilin Feray’ı uzak ateş ile öldürdüğü belirlendi. Rapora rağmen katile, Mersin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘taksirle öldürmek’ suçundan 5 yıl 3 ay gibi komik bir ceza verildi.  Takım elbiseli, kravatlı olarak duruşmaya gelen katile, mahkemenin verdiği ödül gibi ceza katili cesaretlendirirken, aileyi bir kez daha öldürdü. Verilen karar sonrası katil zanlısı 1 buçuk yıl cezaevinde kaldığı göz önünde bulundurularak Ocak 2019’da şartlı olarak salıverildi. Feray’ın dosyası Şubat ayından bu yana Yargıtay’da ve kararla ilgili yanlıştan dönülmesini ümit ediyoruz” diye konuştu. 
 
‘Artık ölmek istemiyoruz’
 
Bu ülkede yaşayan kadınların her an evde, sokakta, iş yerinde, okulda katledilmekten korktuklarını, artık bu korkunun bitmesini isteyen Duygu, İstanbul Sözleşmesi’nin bir an önce uygulanmaya konulmasını talep ettiklerini ifade etti. Duygu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu acı, bu gözyaşı dinsin ‘yeter artık’ diyoruz.  Sessimiz duyulsun ve kalıcı çözümler sunulsun istiyoruz. Kadın katillerinin, kadına şiddet uygulayanların indirimsiz en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz. Katiller değil kadınlar korunsun. Bu cinayetlere sessiz kalmayalım. Her gün ölmekten yorulduk, ölmek istemiyoruz.”