Kadınlar Fadime’nin katledilmeye çalışıldığı yerden haykırdı

  • 20:20 19 Eylül 2019
  • Güncel
ANKARA - Fadime Tekin’i katletmeye çalışan Rıza Işık isimli erkeğin daha önce başka bir kadını katlettiğini aktaran Buse Üçer, “Asıl sorumlu 17 yıldır bu ülkeyi kadın düşmanı politikalarla yöneten, yüzlerce  kat artan kadın cinayetlerini ‘münferit’ olaylar olarak gören, erkekliği diktatörlüğün harcı yapan Erdoğan’dır” dedi.
 
Ankara’nın Çankaya ilçesi Sokullu Mahallesi’nde  bulunan Ahmet Arif Parkı’nda boşandığı Remzi Işık  isimli erkek tarafından katledilmeye çalışılarak ağır yaralan Fadime Tekin’e destek  çağrısında bulunan kadınlar, olayın ardından geçen ikinci günde de Fadime’nin katledilmeye çalışıldığı Ahmet Arif Parkı’nda bir araya geldi. Yüzlerce kadının katıldığı eylemde,  “Yaşamak istiyoruz” pankartı açılırken, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz” dövizleri taşındı.
 
‘Daha önce de bir kadını öldürmüş, hapisten çıkarılmış’
 
Açıklamayı Dikmenli kadınlar adına Buse üçer okudu. Dün parkta yaşanan saldırıda Fadime’yi korumaya çalışan kadınlara Rıza Işık’ın “Bu kadınlar sizin yüzünüzden azıttı” dediğini aktaran Buse, “Rıza Işık bu cesareti nereden almaktadır. Tacizcileri tecavüzcüler, kadın katilleri ellerini kollarını sallayarak gezme cesaretini nereden buluyor? Şahıs daha öncede bir kadını öldürmüş hapisten çıkarılmıştır. Biz biliyoruz ki; Rıza Işık ve tüm erkeklik bu güveni 17 yıllık iktidarı boyunca kadın düşmanı politikalarıyla karşımıza çıkan AKP’den alıyor” diye konuştu.  
 
‘Erkekliği diktatörlüğün harcı yapan Erdoğan sorumludur’
 
Rıza Işık ve tüm erkekliğin bu güveni 17 yıllık AKP iktidarından aldığına dikkat çeken Buse, “Bu güveni iyi hal ve tahrik indirimleri uygulayarak, kadın katillerini, tacizcileri, tecavüzcüleri cezasız bırakan erkek yargıdan alıyor. Sığınma evlerini kapatan, dinci gerici vakıflara bütçe ayıran, Aile Saadeti kitaplarını dağıtan AKP’li belediyecelik anlayışından alıyor. Asıl sorumlu 17 yıldır bu ülkeyi kadın düşmanı politikalarla yöneten, yüzlerce  kat artan kadın cinayetlerini ‘münferit’ olaylar olarak gören, erkekliği diktatörlüğün harcı yapan Erdoğan’dır” dedi.
 
‘Özsavunma hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz’
 
Kadınlar olarak kulaklarından Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlığının silinmediğini vurgulayan Buse, sözlerine şöyle devam etti: “Yaşadığımız bu olay kentlerin, sokakların evlerin kadınlar açısından güvenli olmadığını bir kez daha göstermiştir. Biz kadınların hayatlarından başka kaybedecek bir şeyleri kalmadı. Susmuyoruz, susmayacağız. Artık yeter diyoruz. Kadınlar olarak en temel hakkımız olan yaşama hakkına yönelen bu erkek şiddetine karşı dayanışmayı her yerde büyüteceğiz. Tüm dünyayı erkek aklın egemenliğinden kurtarana kadar durmayacağız. Asla itaat etmeyeceğiz. İtaat et, rahat et diyenlere cevabımızdır: Kaybedecek yaşamlarından başka bir şey kalmayan kadınlar olarak özsavunma hakkımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz.” 
 
‘AKP iktidarından hesap soracağız’
 
“Bizler Rıza Işık ve nicelerinin cezasızlıkla, indirimlerle ödüllendirilmeyeceğinin garantisini istiyoruz” diyen Buse, katilleri, istismar, taciz  ve tecavüz faillerini koruyan iktidarın yakasını tutmaya devam edeceklerini belirtti. AKP iktidarından hesap soracaklarını vurgulayan Buse, “Yaşamak istiyoruz. yaşamı istiyoruz. Ve bu yaşamı geleceği biz kadınlar tırnaklarımızla kazıyarak kuracağız. Yaşasın mücadelemiz” ifadelerini kullandı. 
 
25 Kasım’a kadar eylem ve etkinlik
 
Açıklamanın ardından parkta forum yapan kadınlar, kadın katliamlarını ve özsavunma hakkını tartıştı. Kadınlar, şiddete karşı ses çıkaracaklarını ve yalnız olmadıklarını kaydederek, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne kadar bir dizi eylem ve etkinlik ile kadın katliamlarına ses çıkaracaklarını belirtti. 
 
Forum sonrası, kadınların oluşturduğu yaşam zincirinin ardından eylem sonlandı.