Avşin’in annesine verilen ‘disiplin cezası’ kaldırıldı

  • 09:04 20 Eylül 2019
  • Hukuk
MARDİN - Annesiyle 10 aydır cezaevinde kalan Avşin'in durumu günden güne kötüleşiyor. İlaçlarını alamayan Avşin'in annesi Hülya Usanmaz hakkında cezaevinin verdiği disiplin cezası da mahkeme kararıyla kaldırıldı.
 
Mardin'in merkez ilçesi Artuklu’da yaşayan Hülya Usanmaz’a verilen 6 yıl 7 ay hapis cezası nedeniyle 10 aydır cezaevinde kalan ve doğuştan hemanjiom (damar tümörü) hastalığı bulunan Avşin bebeğin durumu günden güne kötüleşiyor. Tedavisi yapılamayan ve ilaçları verilemeyen Avşin'in yüzündeki yaralar boğazında yayılmaya devam ederken, Hülya hakkında cezaevi yönetiminin açmış olduğu soruşturmanın ilk duruşması geçtiğimiz günlerde görüldü. 
 
Hülya, cezaevindeki 7’nci ayında koğuş merdivenlerinden düşen ve başında çatlak oluşan Avşin için hastaneye giderken ambulansta eline kelepçe vurulmasına “Ellerim kelepçeli, kızımı nasıl tutayım?” diye itiraz etmişti. Bunun üzerine Hülya hakkında soruşturma başlatılarak tutanak tutulmuş ve disiplin cezası verilmişti.
 
‘Tutanağı tutan kişilerden şikayetçiyim’
 
Hülya’ya verilen cezaya ilişkin geçtiğimiz günlerde Mardin İnfaz Hakimliği’nde ilk duruşma görüldü. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Hülya şu ifadeleri kullandı: "Sunmuş olduğum dilekçe içeriğini aynen tekrar ediyorum. Kimsenin benim anneliğimi sorgulama hakkı yoktur. Ayrıca benim kızım hastadır. Başında tümör var. Bu durumun da dikkate alınması ve disiplin cezasının kaldırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca ben bu tutanağı tutan kişilerden de şikayetçiyim."
 
Alınan ifadeler sonrasında açık yargılamaya gerek duymayan mahkeme, Hülya’ya cezaevi idaresi tarafından verilen bir aylık disiplin cezasını da kaldırdı.
 
Her geçen gün zayıflıyor!
 
Öte yandan 4 aya yakın süredir ilaçlarını alamayan Avşin'in durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiği öğrenildi. Boğazına ve gözüne sıçrayan yaralar nedeniyle aylardır katı gıda alamayan Avşin'in günden güne zayıfladığı kaydedildi. İlaçları alınamadığı için ilaç tedavisi de göremeyen Avşin’in antibiyotik tedavisi sona erdirilmişti.
 
Durumu günden güne kötüye gidiyor!
 
Avşin için daha önce yapılan bütün başvurular sonuçsuz kaldı. Üç ayda bir tedavi için Adana’da bulunan özel bir hastaneye götürülmesi gereken Avşin, Avrupa’dan getirilen ilaçlar ile tedavi ediliyordu. İlaçları verilmesine rağmen cezaevinde güneş görmediği ve havasız kaldığı için tedavisinde bir ilerleme yaşanmadığı gibi Avşin bebeğin dört aya yakındır ilaçlarını kullanmadığı öğrenildi. Hastanenin “Tedavi düzenli devam etmiyor” gerekçesiyle vermeyi bıraktığı ilaçları kullanamayan Avşin’in yüzündeki yaraların ağız kısmına kadar ilerlediği ve ağzının içini de etkilemeye başladığı belirtildi.