Leyla'nın katledilmesine ilişkin dava başladı

  • 12:39 20 Eylül 2019
  • Hukuk
AĞRI - Bezirhane köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesine ulaşılan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması başladı.
 
Ağrı'da, bayram ziyareti için gittiği dedesinin köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesi bulunan Leyla Aydemir’in katledilmesine ilişkin haklarında açılan dava başladı.  Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1'i tutuklu 7 kişinin "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 14'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. 
 
Duruşmaya, Leyla'nın ailesinin 15 Haziran 2018'de bayram ziyareti için gittikleri Bezirhane köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesine ulaşılan Leyla Aydemir'in katledilmesine ilişkin tutuklanan Mehmet Ali Aydemir, tutuklu bulunduğu Elazığ'daki cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.
 
Leyla'nın ailesinin dün avukatlarının bürosuna giderek, "Biz şikayetçi olmayacağız, sen davaya gelme" dediği ortaya çıktı. Ailenin avukatlarının katılmadığı duruşmaya katılan Leyla'nın anne - babası Nihat ve Şükran Aydemir mahkemede şikayetçi olup olmadığı sorulacak.
 
Öte yandan, olay günü Leyla’nın videosunu çeken amca Musa Aydemir de duruşmada ifade verdi. Musa, hakim karşısında yaptığı savunmada, 18 gün boyunca geceleri az uyuyarak sürekli Leyla’yı aradığını söyledi. Leyla’yı çok sevdiğini ve bu yüzden her zaman videosunu çektiğini ve olay günü videoyu çektikten sonra bahçeye bırakıp çay içmeye gittiğini belirtti. Savunmanın devamında Musa, Leyla’nın annesi Şükran Aydemir’in kaynanası Zeynep Aydemir ile dargın olduğunu bayramda bu dargınlığa rağmen köye geldiğini söyledi. Ayrıca iddianamede yer alan miras kavgası iddialarını da kabul etmedi. 
 
Sanıkların kimlik tespiti işlemi yapılan duruşma devam ediyor.