Leyla Güven Cizre’de: Direnişimizi büyüteceğiz

  • 12:44 20 Eylül 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Cizre'de, yasak sırasında hayatını kaybeden aileler ve tecride karşı yaşamına son veren Mahsum Pamay'ın ailesiyle bir araya gelen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, "Biz kimseye muhtaç değiliz. Kendi direnişimiz büyüteceğiz. Yüzde yüz başaracağız" dedi.  
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Şırnak'ın Cizre ilçesinde partililer ve 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağında yaşamını yitirenlerin aileleriyle bir araya geldi. HDP İlçe Örgütü binasında gerçekleşen buluşmaya HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'in yanı sıra ilçe belediye eşbaşkanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.  
 
'Cizre direnişiyle tarih yazdı' 
 
Burada konuşan HDP'li Leyla Güven, Cizre'nin direnişi ile tarihe geçtiğini ve böyle tanındığını vurguladı. Yasak sırasında hayatını kaybeden dönemin Cizre Halk Meclisi eşbaşkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel'i anan Leyla, "Bu katliamları gerçekleştirenleri ortaya çıkaracağız. Karanlıkta kalmayacak" dedi. 
 
'Kürt ittifakı' çağrısı 
 
Konuşmasında HDP'li belediyelere atanan kayyımlara da değinen Leyla, "Kayyımlar halkın parasını talan ediyor. Her yerde talanları ortaya çıktı. Sahte faturalar yapıp, halkın parasını talan ettiler. Ondan kayyım atamak istiyorlar. Ancak halkın tepkisi karşısında şaşırmışlar. Şimdi de çeşitli ceza ve komplolarla belediyelerimize el koyuyorlar" dedi. İktidar karşısında asla baş eğmediklerine dikkat çeken Leyla, Kürtlerin kimliksiz bir yaşamı kabul etmeyeceğine işaret ederek, "Bundan kaynaklı Kürt ve Kürdistani ittifak yapalım diyoruz. Ya Kürdistani ittifak kurup başaracağız ya da egemenlerin bizim topraklarımız üzerindeki kirli oyunları devam edecek" diye konuştu.  
 
‘Yüzde yüz başaracağız’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde protesto eylemi gerçekleştirerek yaşamlarını yitiren kişileri de anan Leyla, "Biz kimseye muhtaç değiliz. Kendi direnişimiz büyüteceğiz. Yüzde yüz başaracağız" dedi.  
 
Leyla ve beraberindekiler daha sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı yaşamına son veren Mahsum Pamay'ın ailesini ziyaret etti. Duygusal anların yaşandığı ziyaretin ardından partililer mezarlık ziyareti gerçekleştirdi. 
 
Leyla ve beraberindeki heyet son olarak Mem û Zîn türbesini ziyaret etti. Ziyaret sırasında burada da kısa bir konuşma yapan Leyla, Mem û Zîn’in sadece bir aşk hikâyesi olmadığını aynı zamanda Kürt kültürünün tarihi olduğunu vurguladı. Abdullah Öcalan'ın Mem û Zîn üzerine birçok yazı ve değerlendirmeleri olduğunu vurgulayan Leyla, "Sayın Öcalan her görüşmesinde Mem û Zîn'den bahsediyor. Bizde umuyoruz ki Sayın Öcalan bu topraklara gelir, Mem û Zîn türbesini ziyaret eder" dedi.
 
Yapılan ziyaretin ardından program sona erdi.