Ape Musa mezarı başında anıldı: Kalemi asla yerde kalmayacak

  • 16:33 20 Eylül 2019
  • Güncel
MARDİN - Gazeteci-Yazar Musa Anter katledilişinin 27'nci yılında Nusaybin’in Akarsu (Sitilîlê) Köyü’nde bulunan mezarı başında yüzlerce kişi tarafından anıldı.  Anmada Ape Musa'nın verdiği mücadele yolunda yürüneceği vurgusu yapıldı.   
 
Diyarbakır’da Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe Mahallesi’nde 20 Eylül 1992 tarihinde sokak ortasında vurularak katledilen Kürt gazeteci ve yazar Musa Anter (Apê Musa), katledilişinin 27'nci yılında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu (Sitilîlê) köyündeki mezarı başında anıldı. Anmaya, Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MGKP), Özgür Gazeteciler İnsiyatifi (ÖGİ), (Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Remziye Tosun, Hüseyin Kaçmaz, Ebru Günay, HDP PM üyeleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleri, CHP Diyarbakır İl Başkanı ile üyeleri, sivil toplum örgütleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.
 
Duaların okunduğu anmada, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sonrasında kitle "Şehit namirin" sloganları atarak, mezara kırmızı gül bıraktı. Anmaya katılan CHP heyeti barışa vesile olması dileğiyle beyaz güvercin uçurdu. 
 
'Keskin diliyle sistemi teşhir etti 
 
İlk olarak Musa Anter'in oğlu Dicle Anter söz aldı. Dicle, "27 yıl oldu Musa Anter yine bizi bir araya getirdi. Önce dilimizi bilmemiz gerekiyor ve halkımızı bu konuda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Babamın kalemi sistem için keskindi. Bunun için hem babamı hem de kalemini ortadan kaldırmak istediler. Musa Anter'i öldürmekle bunlara son vereceklerini sandılar bu kalemleri kıracaklarını ama şimdi de görüyoruz ki bunda hiç bir zaman başarılı olamadılar. Bu cinayet için pişmanlar ama bunu yapanı yargı önüne çıkarmıyorlar. Madem bir adım atmak istiyorsunuz o zaman bu kişi ya da kişileri ortaya çıkarın. Yine ne olursa olsun biz mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu. 
 
'Onun fikirleri ve açtığı yol bizim için ışık kaynağıdır'
 
Ardından konuşan ÖGİ Eş Sözcüsü Hakkı Boltan, "Ape Musa diktatörlerin yüreğine büyük bir korku saldı. Onların yaptıklarını teşhir ettiği için sömürgeciler ondan korkuyordu. Ape Musa bugün 100 yaşına bastı. Bu korku toprağa verildiğinde bile kendini en iyi şekilde gösterdi. Onlar Ape Musa'nın da fikirlerinin tabutla birlikte toprağa gömüleceğini sandılar. Ama özgür basında Ape Musa'nın kalemi devam ediyor. Onun bakış açısı fikirleri bizim için bir ışık kaynağıdır.  Bu mücadeleyi de fikirleri de sonuna kadar sırtlayacağız" ifadelerini kullandı. 
 
'Ape Musa'nın izinde yürümeye devam edeceğiz'
 
Son olarak konuşan HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ise, "Ape Musa bize şunu öğretti; O Kürt kimliğinden bir an olsun taviz vermedi. Baskılara maruz kaldı ama yılmadı. Onu yıldıramadıkları için de onu katlettiler. Kürt halkına reva görülen sonuçlanmamış dosyalar ve faili meçhul cinayetlerdir. Mezarda da yazıyor ‘zulüm kader değil’ diye. Biz de çok iyi biliyoruz zulüm bu topraklarsa kader değildir. Biz Ape Musa'nın ardılları olarak onun açtığı yolda yürümeye devam edeceğiz. Senin ardılların olan özgür basın sesini bütün dünyaya duyurmaya her zaman devam edecek" diye konuştu. 
 
Anma programı alkış ve mezara bırakılan güllerin ardından okunan dualar ile sona erdi.