Ankara İklim Platformu 'küresel iklim grevi' için bir araya geldi

  • 16:39 20 Eylül 2019
  • Ekoloji
ANKARA - Küresel İklim Grevi kapsamında bir araya gelen öğrencilerin “çöp toplama” etkinliğine polis izin vermezken, çevredeki yurttaşlar, alkışlarla polisin engeline tepki gösterdi. 
 
Dünyada bir tehdit haline gelen iklim krizine karşı Ankara İklim Platformu, Kuğulu Park’ta “Küresel İklim Grevi” eylemi gerçekleştirdi. İklim krizine dikkat çeken ve yönetenleri emisyonları sıfırlamaya çağıran Gelecek İçin Cumalar (FFF) aktivisti öğrenciler, Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez Koop-İş) üyeleri işçiler de etkinliğe destek verdi.
 
'İklim için okul grevindeyiz'
 
Öğrenciler yanlarında getirdiği “İklim için birleşelim” yazılı pankartları, elleriyle boyadı. Boyama esnasında öğrenciler kendi aralarında “İklim değişikliği ve dünyada yaşanan doğa olayları” ile ilgili sohbetler etti. Boyama etkinliğinin ardından basın açıklaması yapıldı.
 
Açıklamayı yapan Gelecek İçin Cumalar (FFF) aktivisti Bilge Yerli, “Gelecek İçin Cumalar Ankara olarak eğitimimize 20 Eylül günü ara verdik. Şuan içinde bulunduğumuz küresel yok oluşa ve iklim krizine dikkat çekmek, şehrimiz ve ülkemiz tarafından acil ve gerekli önlemlerin alınmasını talep etmek için İklim İçin Okul Grevindeyiz” dedi.
 
'Hala korkmuyorsanız, korkun ve harekete geçin'
 
Güzel günlerin asılsız vaatlerini değil, elle tutulabilir bir değişiklik görmek istediklerini aktaran Bilge , “Taleplerimiz Paris İklim antlaşmasının imzalanması ve yürürlüğe girmesidir. Şirketlerin, belediyelerin, ilimizin ve ülkemizin ‘iklim acil durumu’ ilan etmesi ve buna göre hareket etmesi, iklim krizinin nedeni olan petrol, kömür, doğalgaz kullanımından vazgeçilmesidir. Dünyamızın geri dönüşülemez bir yok oluşa girmesine 10 yıl kaldı. Ekosistemin çökmesine, canlı türlerinin görülmemiş bir hızla yok olmasına, bildiğiniz ve sevdiğiniz gündelik yaşantınıza veda etmenize 10 yıl kaldı. Hala korkmuyorsanız korkun, korkun ve harekete geçin! Greta’nın dediği gibi ‘eviniz ateşler içindeymiş gibi harekete geçin çünkü öyle.’” diye çağrıda bulundu.
 
'Polis çöp toplayanlara engel oldu' 
 
Basın açıklaması sonrası öğrencilerin Kuğulu Park’ta yapmak istediği “çöp toplama” etkinliği polisler tarafından engellendi. Etkinliğe destek vermek için parka gelen yurttaşlar polisin “çöp toplamaya” izin vermemesine alkışlarla tepki gösterdi.