Emeğe bereketiyle karşılık veren kuru üzüm geleneği sürüyor

  • 09:04 22 Eylül 2019
  • Yaşam
MARDİN - Yaz mevsiminin bitmesi ile bağ ve bahçesinde hasada başlayan kadınlardan biri olan Saime Sağlam, haftalarca emek vererek hazırladığı kuru üzümleri (mevij) satarak geçimini sağlıyor.
 
Yaz mevsiminin bitmesiyle beraber bölgede kışa hazırlık yapan ve tarlalarında hasada başlayan kadınların yoğun mesaisi başladı. Sonbahar mevsimiyle beraber bağlara ve bahçelere akın eden kadınların hazırlıkları ise bir ayı buluyor. Sonbaharda bahçesine ve bağında var olan bütün ürünleri toplamaya başlayan Ömeryan bölgesinde yer alan Konaklı (Xerbekaplo) köyü sakinlerinden Saime Sağlam, bağından topladığı üzümleri kurutarak kuru üzüm (mevij) elde ediyor. Bağındaki üzümleri toplayarak bir çadır üstüne seren Saime, üzümlerin kurumasını iki hafta beklemesinin ardından çöplerinden ayıklayarak satışa sunuyor.
 
'Hem geleneğimi devam ettiriyorum hem de geçimimi sağlıyorum'
 
Kış aylarının vazgeçilmezi olan kuru üzümleri satarak geçimini sağladığını söyleyen Saime, "Kuru üzüm her üzümden yapılmıyor. Kara ve diğer üzümlerden olduğunda da farklı renkler ortaya çıkıyor. Bağda üzümleri topladıktan sonra bunları bir çadırın üzerinde seriyoruz. Daha sonra kurumasını bekliyoruz. İki hafta kaldıktan sonra kuruyor. Kuruduktan sonra gelip burada çöplerini ve üzümleri birbirinden ayırıyoruz. Ayırdıktan sonra üzümleri başka bir yere koyup evlerimize götürüyoruz. Bunlar yazın da kışın da yenilebilir. Geçmiş dönemlerde her Kürt ailenin akşamları çayın yanında yediği tek şey bunlardı. Ama şimdi insanlar gidip satın alıyor kendileri yapmıyor" dedi.
 
'İlaçlardan daha çok sağlığa yararı var'
 
Yapıp sattığı üzümlerin sağlığa çok iyi geldiğini belirten Saime, alternatif ilaç olarak da insanların üzüm tüketebileceğini kaydetti. Özellikle kansızlık sorunu yaşayanların kuru üzüm tükettiğine değinen Saima, kilo, halsizlik, kansızlık gibi hastalıklara bire bir olduğunu söyledi. Saime, geçimini üzümden sağladığını dile getirerek, "Ben bunları yaptıktan sonra gidip satıyorum. Çünkü çok fazla olduğu için kışın bitiremiyoruz. Ben de çarşıya gidip satıyorum. Kendi paramı kazanıyorum. Kuru üzüm hem toprak hem güneş hem de insan emeği ile harmanlanıyor. Ben kaç yaşımda insanım ama bunlarla ve topraktan elde ettiğim ürünler ile hastalanmıyor dinç kalıyorum. Bunların ilaçlardan daha fazla yararı var. Bunu biz çok eskiden beri yapıyoruz. Bağa ve üzüme emek veriyoruz o’da bizden bereketini esirgemiyor" diye konuştu.