'Fuhuşa ve uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz, mücadelemizi büyüteceğiz'

  • 09:10 22 Eylül 2019
  • Güncel
eritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Bölgede artan fuhuş ve uyuşturucu bağımlılığına karşı mücadeleyi büyüteceklerinin altını çizen HDP Genç Kadın Meclisi üyesi Esengül Kılıç, "Özellikle Kürdistan'da özel savaş politikasının bir parçası olarak gençler fuhuşa ve uyuşturucuya bağımlı kılınıyor. Buna geçit vermeyeceğiz" dedi.
 
Türkiye geneli ve özelde bölge kentlerinde farklı yol ve yöntemlerle genç kadınlar fuhuşa zorlanırken, bir yandan da uyuşturucu bağımlılığında artış görülüyor. Özellikle 2016 yılında kayyım atamalarının ardından kentlerde gençlerin ilgisini çeken aktivite ve çalışmaların kalmaması ile beraber, fuhuş ve uyuşturucu kullanımında artış yaşandığı yapılan birçok anket çalışmasına yansıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi "Bağımlı olma özgür ol" hamlesi ile fuhuşa ve uyuşturucuya karşı mücadeleye başlarken, birçok kentte çalışmalarını hızlandırarak, gençleri bağımlı olmaktan kurtarmaya yönelik çalışmalar yürütmeyi amaç edindi. Genç kadın meclisi üyesi Esengül Kılıç, hem bölgede artışın nedenlerini hem de mücadele yöntemlerini değerlendirdi.
 
‘Toplumun öncüsü gençliktir’
 
AKP MHP iktidarının bölgede özel savaş politikası yürüttüğünün altını çizen Esengül, bu politikaların özellikle kadınlar ve gençler üzerinden hayata geçirilmeye çalışıldığını dile getirdi. Bu politikalara karşı güçlü bir mücadelenin ortaya konulması gerektiğini belirten Esengül, ‘bağımlı olma özgür ol’ hamlesinin temel amacının da bu olduğunu belirtti. Esengül, “Özel savaş politikalarına karşı örgütlü bir mücadele yürütmek ve gençleri yeniden kazanmak. Özellikle Kürdistan’da iktidar eliyle özel savaş politikası yürütülüyor. Hamle kapsamında 68’ler kuşağının mirasını devam ettiren bir gençlik gücü olarak yola çıkmaya karar verdik. Bir toplumun öncüsü gençliktir. Bu nedenle en çok gençlik üzerinden oyunlarını oynuyorlar. Gençliği düşürmeye, bağımlı kılmaya çalışıyorlar. Gençliğin her konuda daha bilinçli olması ve sorumluluk alması gerekir. Genç kadın olmanın verdiği toplumsal sorumluluk ise daha fazladır. Özel savaş politikası kapsamında müthiş bir ahlaksızlaştırma politikası yürütülüyor. Bunu özellikle de kadın üzerinden yapıyorlar” ifadelerini kullandı.
 
‘Gençlik bağımlılığa izin vermemelidir’
 
“İnsan düşünebilen bir varlıktır. Neyin yanlış neyin doğru olduğuna düşünerek karar verir, özsavunmasını düşünerek sağlayabilir” diyen Esengül, gençlerin düşünmesini engelleyecek politikalar yürütüldüğüne işaret etti. Buna örnek veren Esengül, “Uyuşturucu insanı bağımlılaştırır ve düşünmesini engeller. Bu nedenle gençleri uyuşturucuya bağımlı kılıyorlar. Bir insanın bir şeye bağımlı olması özgürlüğünü de kısıtlar. Yaşamının hiçbir yerinde özgür değildir. Kadınlar tecavüze maruz kalıyor ama toplum baskısı yüzünden bunu dile bile getiremiyor. Bu nedenle ‘kadınlar örgütlenmelidir’ diyoruz. Gençlik kimliği gereği aktiftir, radikaldir, bilinçli ve ilericidir. Gençliğin bunu koruması gerekir. Uyuşturucu ve fuhuşa karşı doğal refleks göstermesi gerekiyor. Bir yerde uyuşturucu satışı yapıldığını görüyorsa buna sessiz kalmamalıdır. Tek başına bir şey yapamıyorsa bile örgütlenerek mücadelesini geliştirmelidir. Gençlik bağımlılığa izin vermemelidir” diye belirtti.
 
‘Bu politikaların karşısında duracağız’
 
Toplumun kendini yeniden inşa etmesi gerektiğini dile getiren Esengül, iktidarın gençliğin önünü kapatmaya çalıştığını kaydetti. Esengül, tüm çalışmalarının engellendiğine de değinerek, “Doğa talan ediliyor, yaşam yok edilmeye çalışıyor. Bizler de buna karşı bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama sürekli engelleniyoruz. Bizler Sayın Öcalan’ın perspektifini esas alarak toplumun yeniden inşası için mücadele edeceğiz. Mahallelerimizde, sokaklarımızda kendi öz savunmamıza sağlayacağız ve uyuşturucu satımına, alımına izin vermeyeceğiz. Sokaklara, mahallelere ve kentlerimize uyuşturucuyu sokmayacağız. Fuhuş yapan, yaptıran, zorlayan herkesi teşhir yoluyla ortaya çıkaracağız. Bir kadın kendini koruyabilmelidir ve hiçbir şeyi yapmak zorunda değildir. Biz ne fuhuşa ne de uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz. Kürt gençlerine fuhuş, uyuşturucu ve aynı zamanda ajanlık dayatılıyor ama biz bunların karşısında duracağız. Bu konuda iddiamız büyük” dedi.