Maraş Cezaevi’nde tutsaklara ‘zorla İstiklal Marşı okutuluyor’ iddiası

  • 09:13 22 Eylül 2019
  • Güncel
MARDİN - Maraş Türkoğlu Cezaevi’nde keyfi uygulamalara ve işkenceye maruz kaldıklarını kaydeden tutsaklar, kendilerine zorla İstiklal Marşı’nın okutulmaya çalışıldığını aktardı. Tutsak yakınları ise yaşanan duruma karşı kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
Türkiye ve bölge cezaevlerinde tutsaklar üzerinde var olan baskılar devam ediyor. Sürekli işkence ve keyfi disiplin cezaları ile gündeme gelen cezaevlerine Maraş'ta bulunan Türkoğlu Cezaevi de eklendi. Yeni yapılması nedeniyle Türkiye'nin her yerinden sürgünlerin yaşandığı cezaevinde tutsaklara çıplak arama, ayakta sayım ve zorla İstiklal Marşı okutulması gibi dayatmaların söz konusu olduğu öğrenildi. Duruma tepki gösteren aileler, tutsakların üzerindeki baskıların bir an önce sonlandırılması gerektiğini söyleyerek, İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticilerine ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulundu.
 
'Tutsakları soyup ellerinde kelepçe ile darp etmişler'
 
Oğlu Serhat Yıldırım'ın Maraş'a sürgün edildikten sonra her gün işkenceye maruz bırakıldığını belirten Sultan Yıldırım, "En son beni aradığında ‘her şeye rağmen biz idare ediyoruz’ dedi. Tutsakları darp etmiş gardiyanlar onlara her şey yapmışlar. Tutsaklar suç duyurusunda bulunduktan sonra gardiyanlar da bulunmuş. Geçen günlerde de mahkemeleri görülmüş. Zaten bayram ayında sevk edildiklerinde onlara yapmadıkları şey kalmamıştı. Çırılçıplak soymuşlar çıplak halde ellerini kelepçeleyip işkenceye maruz bırakmışlar. 8 kişiye 80 gardiyan saldırarak işkence etmiş. Sadece gardiyan değil askerlerde varmış aralarında. En son oğlumun görüşüne gittiğimizde biz onu göremedik. Kavga ederek girdik kavga ederek çıktık. Orada durumları çok kötü. Onlara işkence ediyorlar, zulüm ediyorlar" dedi.
 
'Tutsaklara temiz su, tuz ve şeker vermiyorlar'
 
Oğlu ve yeğeni olmak üzere iki yakının cezaevinde bulunduğunu kaydeden Safiye Sertkaya ise, tutsaklara yemek dahi verilmediği bilgisine ulaştıklarını söyledi. Safiye, görüşe gittiklerinde tutsakların maruz kaldıkları işkenceden dolayı görüşe çıkamadıklarını kaydederek, yaşananların kabul edilemez olduğunu vurguladı. Safiye, "Hem oğlum hem de yeğenim Maraş Cezaevi’nde tutuluyor. Onları Tarsus'tan alıp buraya sürgün etmişlerdi. O esnada çıplak arama dayatmışlar ve onları hücrelere koymuşlar. Orada onlara işkence ettiklerini öğrendik. Şeker, tuz ve temiz su da vermiyorlarmış. Biz çocuklarımız üzerindeki bu baskıyı kabul etmiyoruz. Biz oraya açık görüşe gittik. Bizim çocuklarımız görüşe bile çıkamadı. Gördüğü işkence yüzünden yatağından bile kalkamamış. Gardiyanlara ‘oğlum nerede’ diyorum bana ‘senin oğlun görüşe çıkmak istemiyor’ diyorlar. Onların hiç bir suçu olmadığı halde onlara neden bunu yapıyorlar. Biz anneler sabahlara kadar uyuyamıyoruz. Aklımız sadece çocuklarımızda, bu işkenceleri bu durumu kabul etmiyoruz" diye konuştu.
 
'Bu işkenceye son versinler'
 
Son olarak konuşan tutsak yakını Esma Çelik te, "Benim de eşim ve yeğenim cezaevinde. Maruz kaldıkları işkence nedeniyle vücutlarında izler bulunuyor. Vücutlarının her yeri morarmıştı. Orada insanlık dışı bir uygulama söz konusu. Yakınlarımızın can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Bir an önce cezaevine bağımsız bir heyetin gitmesi gerekiyor. İnsan hakları savunucuları, İHD, sivil toplum kuruluşları, kendine insanım diyen herkesin bu yaşatılan işkenceye karşı ses çıkarması gerekiyor. Bu zulme sessiz kalınmamalıdır” çağrısında bulundu.