Kadınlar barışı konuştu

  • 15:41 22 Eylül 2019
  • Güncel
İSTANBUL - TJA’nın "Kadınlar Barışı Konuşuyor" başlıklı panelinde kadınların barış dilini inşa ettiği vurgulanarak, toplumsal barışın inşasında yerel yönetimlerin önemine dikkat çekildi.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda "Kadınlar Barışı Konuşuyor" başlıklı panel düzenledi. Panele yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ve akademisyen Meral Camcı konuşmacı olarak katıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve çok sayıda kadın da panele katıldı. Panelin yapılacağı Yoğurtçu Parkı ise polis ablukasına alındı. 
 
‘Çerçevenin dışına çıktık’
 
Panelde ilk olarak konuşan akademisyen Meral Camcı "Barışın dilini konuşmak" başlığı altında konuşmasını gerçekleştirdi. Meral, Kürt kadınlarının barış deneyiminin içinde olduğunu belirterek "Hem o hakikati gerçekleştirirken de hem de dilini kurarken de çok başka bir mücadele alanı yarattı. O çerçeveyi kırmamızı sağladılar. Bütün kadınlar olarak farklı hakikatleri birbirleriyle söyleştirmek çabası içerisine girdik. Bu inanın çok heyecan verici. Erkeklerin belirlediği egemen tahakkümü kuranların belirlediği, savaş söylemi ve dilini oluşturanların belirlediği çerçevenin dışına çıktık" dedi.
 
‘Dili ve barışı inşa ediyoruz’
 
Sistemin kadına konuşma izni vermediğini vurgulayan Meral "Ama biz yine kendi konuşma alanımızı oluşturuyoruz. Barış dilini oluşturmanın imkanını yaratıyoruz. Aslında bir şekilde kadınların kurucu rolü burada. Nasıl yaşamı inşa ediyorsak kadınlar olarak dili inşa ediyoruz, barışı da inşa ediyoruz. Dilin hem kurucu hem de değiştirici dönüştürücü etkisi var. Çok önemli bir araç. Değiştirici ve dönüştürücü gücü birleştirdiğimiz yer" diye konuştu.
 
‘Kadınların şekillendirdiği alanlar yarattık’
 
Ardından söz alan Bedia Özgökçe Ertan ise "Toplumsal barışın inşasında yerel yönetimin rolü" başlığı altında konuştu. Kadınların siyasette yer alabilmesi ve bunun yanında eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık uygulamasının demokrasinin ayaklarından biri olduğunu söyleyen Bedia, şöyle devam etti: "Toplumun bütün dinamiklerini bir araya getiren bir sistemdir. Eşbaşkanlık kadınların mor çizgisidir. Biz yerel yönetim anlayışında da kadınların içinde olan, kadınların şekillendirdiği alanlar yarattık. Kadınların kendi sözünü söylemesi, pratiklerini uygulaması engelleniyor. Yöntem ve tarz olarak tam bir hukuksuzluk garabeti içerisindeyiz. Kayyumdan sonra Van'da kadın kurum ve kuruluşları kapatıldı ve yerine erkekler atandı. Kayyum uygulamalarına karşı çıkmak barışa sahip çıkmaktır. Kaybediyorlar, bu anlayış ile kaybediyorlar."
 
Panel dinleyicilerin sorularıyla sona erdi.