Diyarbakır’dan seslenildi: Eşbaşkanlığa dokundurtmayız

  • 14:56 24 Eylül 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Demokrasi Nöbeti 37'nci gününde de "Kayyımlar halka hesap verecek" sloganlarıyla sürdü. Oturma eylemi sonrası yapılan açıklamada konuşan HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Kadınlar gece gündüz mücadele etti, devletin zindanlarında işkence gördü ve böyle kazandı eş başkanlığı. Bu nedenle eş başkanlık mor çizgimizdir, dokundurtmayız" diye seslendi.
 
Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin eşbaşkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyım atanmasına karşı başlayan "Demokrasi Nöbeti" 37'nci gününde devam etti. 3 saat süren oturma eylemi boyunca kitle, "Hırsızlar halka hesap verecek", " Kayyımlar halka hesap verecek", "Direne direne kazanacağız" sloganları attı. Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı.
 
"İrademe dokunma" pankartının açıldığı açıklamada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, "Bugün 37 gündür kayyım haksızlığına karşı direniyoruz, sesimizi yükseltiyoruz. Annelerimiz, gençlerimizler ve onurlu halkımızla beraber buradayız. Bugün onlarca siyasetçi haksız bir şekilde ceza aldı, yüzlerce halkımız hukuksuzca yargılanıyor. Biz adalet istiyoruz. Mücadelemiz, direnişimiz adalet için devam edecek. Yolumuz açıktır ve zafer yakındır" diye belirtti.
 
'Kadınların mücadelesiyle eşbaşkanlığı kazandık'
 
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da bugün Diyarbakır direnişinin 37'nci gününde olduklarını dile getirerek, hırsızların Kürt halkına hesap vereceğini ve bu sürecin yakın olduğuna değindi. Hükümetin kendisini seçimle meşrulaştırdığını ifade eden Tülay, ancak bugün bakıldığında demokrasi adına hiç bir şey bırakılmadığının altını çizdi. Tülay, “AKP kendi ayağına baltayla vurdu. AKP sadece kayyım atayarak hırsızlık yapmadı. AKP sandıklarda da hırsızlık yaptı, oylarımızı çaldı. Karayazı'ya da gittik. Biliyorsunuz oraya da kayyım atandı ve orada halk ziyareti yaparken bir amcamız 'onlar kayyım atasın biz yine kendi irademize oy vereceğiz, onurumuzdan vazgeçmeyeceğiz' dedi. Bu sözler benim, benimle olan herkesin umudunu artırdı. Bu dönemde AKP eş başkanlığı bir sorun olarak çıkardı önümüze. Eşbaşkanlık eşit temsiliyettir. Bu kadın hareketinin yıllar sonra elde ettiği bir kazanımdır. Kadınlar gece gündüz mücadele etti, devletin zindanlarında işkence gördü ve böyle kazandı eşbaşkanlığı. Bu nedenle eşbaşkanlık mor çizgimizdir ve dokundurtmayız" diye vurguladı.
 
'Özgür bir coğrafyada yaşamanın temellerini kuralım'
 
Türkiye'nin içinden geçtiği siyasi süreci tüm dünya kamuoyunun yakından takip ettiğini belirten Tülay, şu anda tek adam rejiminin püskül püskül dağılmakta olduğunu söyledi. Tülay, "Bunu nereden anlıyoruz biliyor musunuz? Bunu halkın yoksulluğundan, kadınların katledilmesinden, emek hırsızlığından ve halk iradesinin gasp edilmesinden anlıyoruz. Bizler HDP olarak tek adam rejimine karşı daha çok kenetlenme kararı aldık ve mahalle mahalle, sokak sokak, il il dolaşarak partimizi daha çok güçlendirecek ve irademize sahip çıkacağız. Gelirken Adana halkının da selamlarını getirdim. Çukurova bölgesinde de kayyımlara karşı büyük bir tepki ve itiraz var. AKP'ye karşı büyük bir itiraz var ve artık kimse AKP'nin haklılığını savunamıyor. Atanmış olan kayyımlar yalnızca Kürt halkının sorunu değildir, tüm ülkenin sorunudur. AKP'ye biat etmek istemeyen herkesin sorunudur. Bugün burada bu çizgide durmazsak diğer illere de kayyım atanması kaçınılmazdır. Bizim beraberliğimizi büyütmekten başka yolumuz yok. Kayyım zihniyetini hep beraber ortadan kaldıralım. Bizler daha çok örgütlenmeli daha çok mücadele etmeliyiz. Gelin Kürt sorununu demokratik yollarla çözelim, Suriye halklarının haklarını gözetelim ve beraber özgür bir coğrafyada yaşamanın temellerini kuralım" ifadelerini kullandı.
 
Demokrasi Nöbeti açıklamaların ardından yapılan 10 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.