Serhat’ta kış da hazırlıklar da uzun sürer

  • 09:03 25 Eylül 2019
  • Yaşam
Zeynep Durgut
 
VAN - Kışın sert geçtiği Serhat bölgesinde turşu, salça, kurutma ve benzeri gıda ihtiyaçları için iyi hazırlanmak gerektiğini söyleyen Semra Yıldırım, “Burada kış da hazırlıklar da uzun sürer” dedi. 
 
Serhatlı kadınlar kışın yaklaşmasıyla hazırlıklarına hız verdi. Her yıl olduğu gibi turşu, salça, kurutma sebze gibi gıda ihtiyaçlarının yanında hayvancılık için de gerekli hazırlıklar yapılıyor. Van’ın Başkale ilçesine bağlı olan Atês (Öncüler) köyünde yaşayan Semra Yıldırım, hazırlıklarının çok büyük uğraş ve emekle devam ettiğini belirterek, kış öncesi sürecin en çok kadınları yorduğunu söyledi. 
 
‘İlkbaharda başlar sonbahar bitimine kadar devam eder’ 
 
Semra, her sonbaharda hazırlıklara başladıklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Bizim bölgede kış hazırlıkları aslında bahar aylarında başlıyor. Çünkü biz bahar ayında en yüksek dağlara ve yaylalara çıkarak en şifalı ve lezzetli otları toplayarak kış yemeklerinde kullanmak için kurutuyoruz. Kış ayları bizim buralarda daha çetin geçtiği için hazırlığını iyi yapmamız gerekir. Çünkü burada kar çok yağar ve bu da beraberinde ulaşım ve iletişim sorunu getiriyor. Bizler de yıllardan beridir kış aylarına daha uzun bir süre kala başlıyoruz hazırlıklara. Ta ki sonbaharın sonlarına kadar. Bu bizi çok yoruyor ama kışın iyi geçmesi için bu zahmeti yaşamak zorundayız. Hemen hemen bütün hazırlıklarımızı bitirdik. Şimdi de yazın bahçemde yetişen sebzelerden turşu yapıyorum. Bütün malzemeler de organiktir.” 
 
‘Yiyecekler hazır olunca hayvanlarla ilgilenebiliyoruz’ 
 
Her yıl bu nedenle kadınların çok yorulduğunu ifade eden Semra, “Biz bahar aylarında kış tedbirimizi alıyoruz. Her sebzeden turşu hazırlıyoruz. Hazırladığımız turşuyu soğuk yerlerde koruyoruz. Kış bitene kadar soframızdan eksik etmeyiz. Kışın bütün yiyeceklerimiz hazır olduğu için biz sadece hayvancılıkla uğraşabiliyoruz. Köyde erkekler saman otu toplar ve taşırlar. Biz kadınlar ise her hazırlığı yapıyoruz. Kış hazırlıklarını birlikte yürütüyoruz. Tezek toplamasından tutun, yün yıkamaya kadar her hazırlığı yapıyoruz. Bu hazırlık bir ay sonra bitecek” dedi.