MEDİ-DER'de kurs kayıtları ve eğitimler başladı

  • 09:04 26 Eylül 2019
  • Kültür Sanat
MARDİN - Asimile olan ya da olmaya yüz tutmuş dilleri yeniden gün yüzüne çıkarmak için kurulan MEDİ-DER, kurs kayıtlarına ve eğitimlere başladı. Dernek üyelerinden Leyla Yiğit, dilini korumak isteyen herkesi kurslara katılmaya davet etti.
 
Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Kürt dili üzerine araştırma ve eğitim veren çok sayıda kurum kapatılıp, kapısına mühür vuruldu. Belediyelere atanan kayyımların da ilk işi kentlerde Kürtçe eğitim veren kreşleri kapatmak oldu. Dillerin kenti olarak bilinen Mardin'de bir araya gelen ve bölgedeki diller üzerinde eğitim verip araştırma yapmak isteyenler Mardin Ebedi Diller Derneği’ni (MEDİ-DER) kurdu. Kürt Dil Bayramı’nda açılışı yapılan kurumun kurs kayıtları ve eğitimleri başlarken, dernek yönetiminde yer alan kadınlardan Leyla Yiğit, herkesi eğitimlere katılmaya davet etti.
 
'Asimile olan bütün kesimlere hitap ediyoruz'
 
Asimilasyon politikası altında kalan dillerin korunması ve yeniden konuşulması için böyle bir dernek kurduklarını belirten Leyla, kayyımın belediyelere geldiği süreçte 90 kurum ve 15 dil okulunu kapattığını hatırlattı. Leyla, “Kayyımlar ilk olarak Kürt dili üzerinde baskı uyguladı ve büyük bir tahribat yapma yoluna gitti. O sıralar kentte kayyım süresi boyunca dil üzerinde çalışmalar durdu. Kürt dili üzerinde çalışma yürütülecek, eğitim verilebilecek bir yer yoktu. Bu iki yılda dil üzerinde bir çalışma yürütülmedi. Buna bağlı olarak da sokaklarda Kürtçe konuşma oranı düştü. Bunu görünce sadece Kürtçe değil bu bölgede kendi dillerini iyi konuşamayan ya da asimile olan bütün kesime hitap etmek için bir araya geldik" dedi.
 
'Halkın dilini halka hatırlatacağız'
 
Derneğin, yurttaşların istediği her dilde eğitim verebileceğini, aynı zamanda farklı etkinliklerle halka hitap edeceğini belirten Leyla, şunları dile getirdi: "Dil öğrenmenin çocukluktan başlaması gerekiyor. İki üç ayda bir kursa gidip, ‘kendi dilimi öğrendim ya da anlıyorum ama konuşamıyorum’ politikasının yürütülmemesi gerekiyor. Kendi sendika, belediye ve diğer kurumlarımızla bu çalışmaları başlatacağız. Halkın dilini halka hatırlatacağız. Çocuklar için eğitim, tiyatro ve farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Kürt dili ve diğer diller üzerinde tartışmalarımız ve panellerimiz olacak."
 
'Mardin halkını kayıt olmaya davet ediyoruz'
 
Kayıtların hala devam ettiğini ve eğitimlerin 16 Eylül'de başladığını söyleyen Leyla, "Bütün Mardin halkını bu kurslar ve eğitimlere davet ediyoruz. Kendi diline sahip çıkmak, öğrenmek ya da yok olmasını istemeyen herkes gelip eğitimlere katılsın. Şimdilik sadece Kürtçenin Kurmancî ve Dimilî lehçelerinde kurslar veriliyor. Ama ileriki süreçte Süryanice ve farklı dillerin de eğitimleri verilecek" dedi.
 
Başvurular MEDİ-DER ve Eğitim Sen binalarına yapılırken, bilgi ve iletişim numarası ise şöyle: 0532 545 5842