Semra Güzel: İktidar ayakta kalmak için son kozlarını oynuyor

  • 09:04 28 Eylül 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR -Türkiye hükümetinin tek bir Kürdün varlığına dahi tahammül edemediğinin altını çizen HDP’li Semra Güzel, “İktidar ayakta kalmak için son kozlarını oynuyor. Gündem saptırarak, milliyetçi ruhu yanında tutmaya çalışıyor. Kendi içindeki parçalanmayı gündem değiştirerek gözden kaçırmaya çalışıyor ama toplum her şeyin farkında” dedi.
 
Yaklaşık bir hafta önce Sağlık Bakanlığı, Urfa ve Mardin İl Sağlık Müdürlükleri’ne gönderdiği yazıda yer alan “Yapılması planlanan sınır dışı harekat” nedeniyle tüm sağlık çalışanlarının izinlerini iptal etti. Çevre illerden Mardin ve Urfa’ya aynı zamanda sağlık çalışanları da gönderildi. Sınır operasyonuna hazırlanan Türkiye’nin, kendi sınırlarına dahil olmayan Kürt bölgelerine saldırı düzenlemesi ise toplumda tepkiyi doğurdu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, sınır operasyonunu değerlendirerek, bu hazırlığın amacına ulaşamayacağını kaydetti.
 
‘Kürdün varlığına tahammül yok’
 
Türkiye hükümetinin sürekli gündem değiştirmeye çalıştığını ifade eden Semra, toplumun savaş politikalarına karşı tepkili olduğunu ve savaş istemediğini dile getirdi. Türkiye’nin her sıkıştığında Kürtlere yönelik operasyonlar düzenlediğini kaydeden Semra, Kürtlerin olduğu tüm bölgelerde saldırı halinde olunduğunu ve tek bir Kürdün varlığına dahi tahammül edilmediğini söyledi. Semra, “Güvenlik koridorunda Türkiye’nin talep ettiği şeyler gerçekleşmedi. İşte 30 metre kadar Suriye sınırları içerisinde koridor oluşturma ve kendi ekiplerini yerleştirip, kalıcı üs kurma planları vardı. Başka bir ülkenin sınırları içerisine 30 metre girmek, ülkeyi işgal etmek demektir. Demografik yapıyı da değiştirmeye yönelik planları vardı ama bunları hayata geçiremediler. Amerika ile yaptıkları görüşmelerde bunu hayata geçirme olanağı verilmedi” dedi.
 
‘İktidar son kozlarını oynuyor’
 
Türkiye’nin talepleri karşılanmadığından dolayı harekat hazırlığına girdiğini belirten Semra, başka bir ülkeyi işgal etme isteminin hiçbir mantıklı açıklamasının olmadığının altını çizdi. Semra, “Kendi ülkende bu kadar sorun varken, sanki ülke pür-ü pakmışçasına kalkıp başka ülkenin düzenini bozmaya çalışmak ve Türkiye için tehlike olarak göstermek o ülkenin halklarından nefret ettiğini gösterir. Düşmanca bir yaklaşım ve politika söz konusu. Başka bir halkın ülkesine girmek için kendi ülkesinde olağanüstü hal durumuna geçip, izinleri iptal ediyorlar. Bu operasyon olur mu olmaz mı ileriki süreç gösterecek ama bunun son çırpınışlar olduğunu belirtebiliriz. İktidar ayakta kalmak için son kozlarını oynuyor. Gündem saptırarak, milliyetçi ruhu yanında tutmaya çalışıyor. Kendi içindeki parçalanmayı gündem değiştirerek gözden kaçırmaya çalışıyor ama toplum her şeyin farkında” diye konuştu.
 
‘Savaş politikalarına karşı mücadele edeceğiz’
 
Türkiye’nin Kürtler üzerinden kendini ayakta tutmaya çalıştığını dile getiren Semra, iktidarın Kürtlere saldırarak milliyetçi ruhun sempatisini kazanma peşinde olduğunu ancak bunun tutmayacağının altını çizdi. Ne Kürt halkının ne de diğer halkların buna izin vermeyeceğini ifade eden Semra, “Biz her zaman savaştan değil, barıştan yana olduk. Sağlıkçıların da bu konuda aynı tutumda olduğundan eminiz. Sağlıkçılar öldürmeyi değil, yaşatmayı tercih edeceklerdir. Bir harekat olursa yaralı ve ölüler olacak ama sağlıkçılar bu konuda sorumluluklarını yerine getirecektir. Yaşatmak için çalışacaklardır ama biz tabi ki de ölüm, savaş istemiyoruz. Tabipler Odası’nın da söylediği gibi ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’, çünkü savaş ölüm getirir, hastalık getirir. Bu nedenle her zaman savaşa karşı barışı savunacağız ve hükümetin savaş politikalarına karşı mücadele edeceğiz” dedi.