TJA’dan ‘Sen de Ayağa Kalk’ paneli

  • 18:00 28 Eylül 2019
  • Güncel
IĞDIR - TJA’nın Iğdır’da düzenlediği “Değişim Ve Özgürlük İçin Sen de Ayağa Kalk” panelinde konuşan Ayşe Gökkan, "Barış masası devrildiği zaman uyuşturucu ve fuhuş artıyor. Diktatör sistemler toplumu çürütmek istiyor. Bunu da fuhuş ve uyuşturucu ile yapıyor. Gençleri uyuşturucu ile kadınları da fuhuşla itibarsızlaştırmak istiyor" dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) Iğdır’da “Değişim Ve Özgürlük İçin Sen de Ayağa Kalk” paneli düzenledi. Kentteki bir düğün salonunda gerçekleşen panele kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Tuğba Yağışlı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak TJA aktivisti Ayşe Gökkan ile KHK'li olduğu gerekçesiyle mazbataları verilmeyen Van Tuşba Belediye Eşbaşkanı Ayşe Minaz katıldı. Panele Iğdırlı kadınların yanı sıra Doğubayazıt Belediye Eşbaşkanı Yıldız Acar, HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Susan Namkuli, Iğdır Belediye Eşbaşkanı Eylem Çelik, Hoşhaber Belediye Eşbaşkanı Oya Malgaz, Halfeli Belediye Eşbaşkanı Alya Akkuş da katıldı. 
 
‘Bu mücadeleyi büyütmek gerekiyor’
 
Panel öncesi HDP Iğdır İl Eşbaşkanı Susan Namkuli, Iğdır Belediye Eşbaşkanı Eylem Çelik birer konuşma yaptı. Ardından konuşan TJA aktivisti Ayşe Gökkan, kadınlar özgür olmadan ne toplumun ne devletin ne de erkeklerin özgür olmayacağını söyledi. TJA'nın bir süre önce startını verdiği "Değişim ve dönüşüm için sen de ayağa kalk" kampanyasından söz eden Ayşe, "Eğer bir evde ve ailede barış yoksa dünyada da barış yoktur. Değişim ve dönüşümü aileden başlatmalıyız. Yoksa değişim mümkün değildir. Kürt kadınları, mücadeleleri ile birçok şeyin önünü açtı ve büyük kazanımlar elde etti. Bu mücadele Türkiye'deki kadınlar üzerinden de büyük bir etki yaptı. Bu mücadeleyi büyütmek gerekir" diye konuştu.  
  
‘Devlet kadınlar arasına güvensizlik koymak istiyor’
 
Devletin savaş kararı aldıktan sonra ilk olarak kadınlara saldırdığına dikkati çeken Ayşe, başlayan çatışmalı süreçlerin ardından toplum içerisindeki fuhuş ve uyuşturucunun arttığını kaydetti. Bunun bilinçli bir politikanın ürünü olduğunu vurgulayan Ayşe, devletin kadınlar arasına güvensizliği koymak istediğine, kadınların da bu tür politikalara alet olmaması gerektiğine işaret etti. Ayşe, "Barış masası devrildiği zaman toplum içerisindeki uyuşturucu ve fuhuş artıyor. Diktatör sistemler toplumu çürütmek istiyor. Bunu da fuhuş ve uyuşturucu ile yapıyor. Gençleri uyuşturucu ile kadınları da fuhuşla itibarsızlaştırmak istiyor” dedi. 
 
‘Özgürlüğümüzden asla taviz vermeyiz’
 
Kadınların erkeklerin tesirinden kurtulmak için büyük bir mücadele verdiğini vurgulayan Ayşe, "Kadınlar artık erkeklerden korkmuyor. Biz kendimize güveniyoruz. Özgürlüğümüzden asla taviz vermeyiz. Ancak örgütlülüğümüzü güçlendirmeliyiz. Eğer güçlendirmez ve mücadele etmezsek bir bir gideriz. Tacizi ve tecavüzü her yerde teşhir edelim. Utanmayalım. Onlar utansın. Sokak sokak, ev ev çalışmalarımızı büyütelim. Özgürlük yakındır. Devlet bitmiştir. Biz kadınlar direnerek devleti bitirdik. Eğer buna sahip çıkmazsak bütün kazanımlarımızı ve haklarımızı elimizden alırlar" diye konuştu. 
 
‘Hiç kimseden korkmuyoruz’
 
Daha sonra söz alan Van’ın Tuşba Belediye Eşbaşkanı Ayşe Minaz ise birçok sorunun temelinde ekonomik şiddetin yattığını söyledi. Ayşe şunları dile getirdi: "Bizler siyasal alanda mücadele eden Kürt kadınları farklı bir şiddete de maruz kalıyoruz. Siyasi şiddete maruz kalıyoruz. Fiziksel şiddet, ekonomik şiddet derken siyasi şiddete maruz kalıyoruz. Bunu bireysel olarak ben yaşadım. Eşbaşkanlık sistemi ile kazandığımız belediye KHK’li bahanesiyle AKP iktidarı tarafından gasp edildi. Biz kadınlar şu an sorunlarımızı konuşmak için bir aradayız ama dışarıda polis bekliyor. Eğer burada bir kadın matinesi olsaydı kimse dışarıda beklemezdi. Bir Kürt kadını iseniz onların gözünde tehlikelisiniz. Kadın isterse her şeyi yapar. Her alanda kadını ve kendimizi örgütleyebilirsek hiç kimse bizimle yarışamaz. Biz Kürt kadınları olarak hiç kimseden kokmuyoruz. Bizden korkanlar korkmaya devam etsinler” dedi. 
 
Panel halayların ve hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile sona erdi.