Arin bebek artık özgür!

  • 09:02 29 Eylül 2019
  • Güncel
MARDİN - Geçtiğimiz günlerde denetimli serbestlik talebinin kabul edilmesiyle tahliye olan Esma Yılmaz,  astım hastası olan 3 yaşındaki bebeği Arin’in tedavisinin dışarıda devam ettiğini söyledi. Esma, Arin ile birlikte cezaevinde uzun süre çok zorluk çektiklerini söyledi. 
 
Urfa 2 No’lu Cezaevi’nde kızı ile birlikte aylarca kalan Esma Yılmaz son aylarında sevk talebinin kabul edilmesi ile birlikte Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Denetimli serbestlik talebi her seferinde reddedilen Esma'nın bebeği Arin'in de durumu cezaevinde günden güne kötüleşiyordu. Üç defa talebi reddedilen Esma'nın son başvurusu iki yıl aradan sonra kabul edildi. Bebek olarak girdiği cezaevinden yürüyerek çıkan Arin'in tedavisi ise dışarıda devam ediyor. Koşullar nedeniyle dört mevsim grip hastalığına yakalanan Arin'in bu süre içerisinde çok kilo kaybettiği öğrenildi.
 
'Arin cezaevinde çok zor günler geçirdi'
 
Verilen tahliye kararına Arin adına çok sevindiğini söyleyen annesi Esma, kendisi gibi onlarca annenin cezaevinde olduğunu belirtti. Çocukların cezaevinde büyümemesi gerektiğini kaydeden Esma, bu süre içerisinde Arin ile birlikte çok zorluk çektiğini dile getirdi. Esma, "Orada çok zor günler geçirdik. Arin hastalandığında çok zor iyileşiyordu. Bir keresinde Arin'e 20 gün boyunca bez vermediler. Biz de elbiselerden ona bez yapıyorduk. 20 gün boyunca böyle yaptık. Hastalandığında ilaçlarını da veremiyorduk zaten. Bir kere 39 buçuk oldu ateşi aldık onu hastaneye götürdük. Zaten ona hiç önem vermiyorlardı. Doktorlar ‘bu çocuğa dikkat edin çabuk hastalanmasın’ demekten başka bir şey yapmıyorlardı. Biz hastaneye gittiğimizde bizi geri gönderiyorlardı. O konuda Arin ile çok büyük sıkıntılar çektik. Koğuştakiler ile de çok zor günlerden geçtik. Her gün Arin revire gidiyordu" dedi.
 
'Kızımla beraber bana 3 gün hücre cezası verdiler'
 
Urfa'da yapılan bir ses çıkarma eylemine katılmamasına rağmen hakkında soruşturma açılıp 10 ay ceza aldığını söyleyen Esma, "Bir keresinde Urfa'da koğuştaki tutsaklar ses çıkarma eylemi yaptı. Bana da Arin korkmasın diye ‘üst kata çık’ dediler. Ben de üst kata çıkıp Arin'e çok ses gitmesin diye battaniye attım üstüne. Daha sonra katılmadığım bir eylem yüzünden kamera kaydı var denilerek bana üç gün hücre cezası verdiler. Ben katılmadım dediğim halde bana soruşturma açtılar ve o soruşturmadan 10 ay hapis cezası verdiler. Hücre cezası verildi ama daha sonra heyetin ve cezaevi yönetiminin araya girmesiyle ceza olmadı. Bir ara Arin çok hastalandı. Akciğerlerinin hepsi iltihaplandı. Astım ilaçları tek veriyorduk ona. Zaten kötü beslendiği için emekleyemedi yaşına göre de çok geç yürüdü. Kızım daha fazla cezaevinde kalamazdı. Benim gibi zorluk çeken onlarca tutsak anne buluyor. Bu anne ve çocukların serbest bırakılması gerek. Hiçbir çocuk dört duvar arasında büyümemelidir" diye konuştu.