'Eşbaşkanlığı kolay kazanmadık, asla vazgeçmeyeceğiz'

  • 09:01 30 Eylül 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Kayyım zihniyetine karşı örgütlü bir mücadelenin yürütülmesi gerektiğine vurgu yapan HDP’li Tülay Hatimoğulları, “Biz bu mor çizgiyi kolay kazanmadık. Çok büyük bedellerle, çok büyük emek ve direnişle kazandık ve bugüne kadar gelindi. Hiçbir kadın bu kazanımdan asla vazgeçmeyecektir” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine 19 Ağustos’ta kayyım atanmasının ardından, Diyarbakır’ın Kulp ve Erzurum’un Karayazı ilçe belediyelerine de farklı tarihlerde farklı gerekçeler ile kayyım atandı. Kayyımlara karşı 19 Ağustos’tan bu yana yapılan eylemlerle halkın tepkisi devam ediyor. Öte yandan belediyeleri geri almaya dönük de bir kararlılık olduğu görülürken, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Türkiye’de güçlü bir demokrasi ittifakı kurulması gerektiğine dikkat çekti.
 
‘Halk kayyımları asla kabul etmiyor’
 
Kayyımların Türkiye Anayasasına aykırı, demokrasiyi öldüren bir zihniyet ve sistem olduğunu belirten Tülay, milyonlarca insanın iradesine el konulduğunu söyledi. Türkiye’nin bu sistemle daha fazla devam edemeyeceğini ifade eden Tülay, milyonlarca insanın iradesinin tanınmayarak yok sayıldığının altını çizdi. Tülay, HDP’ye oy vermiş milyonlarca insanın yok sayıldığını dile getirerek, “Önce üç büyükşehir belediyemize, ardından Kulp ve Karayazı belediyelerimize de kayyım atandı. Kayyım zihniyeti ‘Ben Kürt halkının kendi kendisini yönetmesini istemiyorum’ zihniyetidir. Aynı zamanda, ‘Biz kadınların da yönetimde yer almasını istemiyoruz, kendilerini yönetmesinler’ anlamını da taşımaktadır. Halkların, kadınların iradesi yok sayılmaya çalışılmaktadır. Bizler bunları asla kabul etmiyoruz. Bu seçimlerden sonra halkta çok büyük uyanışlar oldu ve halk kayyımları kesinlikle kabul etmiyor, istemiyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Kayyım zihniyetine karşı birleşmeliyiz’
 
“Türkiye’nin batısında bize oy vermemiş partilerden ve kesimlerden de kayyımlara ve iktidara karşı büyük bir tepki var. Çünkü herkes biliyor ki, bu demokrasiye sıkılmış bir kurşundur” diyen Tülay, iktidarın HDP’yi kriminalize etmeye çalıştığını belirtti. HDP’nin iradesinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığına işaret eden Tülay, tek adam rejimine biat etmeyen herkesin bunun farkında olduğunu aktardı. Tülay, “Bizim en büyük umudumuz buradan gelişebilecek bir demokrasi ittifakının büyümesi, örgütlenmesi, genişlemesi ve kayyım zihniyetine karşı birleşmesine dairdir. Aynı zamanda Türkiye’de kadın hareketi, Kürt kadın hareketi kayyımlara ‘Eşbaşkanlık yani eşit temsiliyet bizim mor çizgimizdir’ mesajını veriyor. Biz bu mor çizgiyi kolay kazanmadık. Çok büyük bedellerle, çok büyük emek ve direnişle kazandık ve bugüne kadar gelindi. Kadınlar zindanlarda işkenceler gördü, sürgünlere gitti, canını verdi ve bugünü elde ettik. Hiçbir kadın bu kazanımdan asla vazgeçmeyecek” dedi.
 
‘Dayanışma köprüsü güçlü kurulmalı’
 
Kayyım zihniyetine karşı örgütlü bir kadın mücadelesinin de geliştirilmesi ve büyütülmesi gerektiğini dile getiren Tülay, HDP’yi parçalamaya çalışan AKP zihniyetine karşı güçlü bir mücadele ağının örülmesi gerektiğini söyledi. HDP’ye ve belediyelere dört elle sarılmaları gerektiğini ifade eden Tülay, “Halkımız üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor ama bizler asla bununla yetinmemeliyiz. Eylemlerimiz daha fazla kitleselleşmeli ve bu süreci daha fazla sahiplenmeliyiz. Kayyım zihniyetine itiraz eden, karşı çıkan herkesin demokrasi ittifakı adı altında birleşmesi gerekiyor. İktidara geri adım attırma konusunda mücadelemizi en örgütlü şekilde yürütmeliyiz. Bugün Diyarbakır’a atandı, yarın İstanbul, Ankara, İzmir’e de atanabilir. AKP kaybettiği belediyeleri almak için elinden geleni yapacaktır. Bu nedenle belediyelere sahip çıkma noktasında birleşmeliyiz. Dayanışma köprüsünü güçlü kurmalıyız” diye konuştu.