Hasta tutsağın ailesinden: Yıllarını ve sağlığını çaldılar şimdi de ölmesini bekliyorlar

  • 09:05 30 Eylül 2019
  • Güncel
MARDİN - Cezaevlerinde bulunan yüzlerce hasta tutsaktan biri olan İzzet Turan'ın durumu her geçen gün kötüye gidiyor. İzzet Turan’ın kardeşi Leyla Turan onca dilekçeye rağmen tahliye kararının verilmediğine dikkat çekerek, "Adalet Bakanlığı ve cezaevi yönetimi onun ölümünü izlemekten başka bir şey yapmıyor" dedi.
 
Son bir yıl içerisinde Türkiye ve bölge cezaevlerinde 40‘a yakın hasta tutsak cezaevlerinde yaşamını yitirdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından hazırlanan istatistiklere göre ise cezaevlerinde, 228’i ağır olmak üzere toplam 578 hasta tutsak bulunuyor. Bu hasta tutsaklardan biri de Gaziantep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan ve yıllardır kaldığı cezaevinde bir çok hastalıkla savaşan İzzet Turan. 1997 yıllında tutuklanarak cezaevine giren, burada birden fazla hastalık teşhisi konulan İzzet, en son yüz felci geçirdi. Adalet Bakanlığı’na defalarca dilekçe vermelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını belirten İzzet'in kardeşi Leyla Turan, tüm yargı organlarının abisinin ölümünü izlediğinin altını çizdi.
 
'Onlarca hastalıktan sonra yüz felci geçirdi'
 
Kemik erimesi, böbrek, boyun ve bel fıtığının da içinde olduğu onlarca hastalığın cezaevi sürecinde teşhisi konulduğunu ifade eden Leyla, "’97 yılından bu yana tutuklu. Ondan önce de henüz 14 yaşındayken bir süre cezaevinde tutuklu kaldı. O zaman cezaevinde yeni hastalıkları başlamıştı. Ondan sonra müebbet hapis cezası alıp yeniden cezaevine girdi. Ondan sonra bir sürü yeni hastalık teşhisleri kondu. Kemik erimesi, böbrek taşı, boyun fıtığı, bel fıtığı, mide ülseri gibi birden fazla hastalığı bulunuyor. Yıllardır cezaevinde ve en son görüşüne gittiğimizde yüz felci geçirmişti. Daha önce defalarca Adalet Bakanlığına dilekçe verdik. Ama rapor veren her hastane ‘cezaevinde kalabilir’ dedi. Şimdi o kadar zayıflamış ki görüşe gittiğimizde onu tanıyamıyoruz" dedi.
 
'Açık görüşlere battaniye ile getiriliyor'
 
İzzet’in durumunun cezaevi yönetiminin muameleleri ile daha da kötüleştiğini söyleyen Leyla, abisinin hastane ya da cezaevi revirinde kelepçe ile muayene edilmeye zorlandığını dile getirdi. Leyla, "Daha önce açık görüşlere yürüyemediği için defalarca koğuştaki arkadaşları tarafından battaniye ile getirildi. Babam o olayı gördüğünde direk bayıldı. Bu kadar hastalığa ve uyarılara rağmen Adalet Bakanlığı abimin ölmesini izliyor. Onu hastaneye ve muayenelere de doğru düzgün götürmüyorlar. Fenalaşıp hastaneye götürdüklerinde bile kelepçe ile tedavi etmek istiyorlar. Abim de bu durumu kabul etmediği için muayene olmadan cezaevine geri geliyor. Çok zor koşullar altında yaşıyor. Koğuştaki arkadaşlarının yardımı ile yaşamsal ihtiyaçlarını gideriyor" diye konuştu.
 
'Abimin ölümünü izliyorlar'
 
Leyla, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulundu: "Adalet Bakanlığı’na sesleniyorum. O kadar hastalığı olmasına rağmen neden bir insana ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verirler. Bakanlığa defalarca dilekçe yazdık. Hiçbir dilekçeye cevap verilmedi. Abim orada her geçen gün eriyor. Yıllarını ve sağlığını aldılar şimdi de orada ölmesini bekliyorlar. İçeride binlerce hasta tutsak var onlar için bir şey yapılsın. Onların ne durumda olduğunu aileleri dışında kimse bilmiyor. Buna müdahale edilmesi lazım."