Lif kasnağı geçim kaynağı oldu

  • 09:03 2 Ekim 2019
  • Yaşam
VAN - Başkale’de yaşayan Nazlı Polat, kasnakta yaptığı lifler ile hem bir kültürü yaşatıyor hem de üretimleriyle para kazanıyor. 
 
Mezopotamya’da bin yıllar öncesinden bu güne ulaşmayı başaran kültürel ögeler, kadınlar ile yaşama şansı buluyor. Kürt kadınları, bu konuda birçok örneği ortaya koyarken, lif kasnağı da bunlardan biri. Van’ın Başkale ilçesinde kadınlar, lif kasnağında çeşitli lifler yaparak el emeği ile ürünler ortaya çıkarıyor. Kadınlar liflere portreler de işlerken, lifler aynı zamanda geçim kaynakları da oluyor. 
 
‘Hem kültür hem geçim kaynağı’ 
 
Bu kültürü yaşatanlardan biri olan Nazlı Polat, “Hem bir kültürü yaşatıyorum hem de bunu yaparken geçimimi sağlıyorum” diyor. 5 yıl önce lif kasnağında lif yapmaya başlayan Nazlı, “Hem çok hoşuma gitti hem de bu kültürü yaşatmak gerektiğini düşündüm. Üstelik para da kazanıyorum. Bu kültür çok eskiden beri var. Annelerimiz lif kasnağında lif yaptıklarında bu sadece bir lif olmuyordu aynı zamanda bir sanata dönüşüyordu. Çünkü eskiden beridir kadınlar bu liflerin üstüne portreler de işliyorlar” diye konuştu. 
 
‘Kasnakla herkes yapamaz’
 
“Annelerimiz tarafından kültürlerimiz ve değerlerimiz korunmuş ve muhafaza edilmiştir. Bizler de şuanda bunu yaparak bu kültüre dönüşü sağlıyoruz” diyen Nazlı, kasnakla lif yapmanın tığla yapmaktan çok daha zor olduğunu söylüyor. Nazlı, “Hem bu farklı bir el emeği sanatı hem de daha fazla yorucu. Kasnakta yapılan lifler biraz daha kilim sanatına benziyor. Biz kasnakta iğne kullanmıyoruz ve lifler böylelikle daha güzel duruyor. Beni etkileyen hep eski kültürler olmuştur. Çünkü bu kültürler büyük emeklerle yaratıldı ve günümüze kadar getirildi. Daha nice kültürleri yaşatabilmek gerekir” diye ekliyor. 
 
‘Çok zahmetli ve emek isteyen bir iş’
 
Bir lif yapımının ortalama yarım saat sürdüğünü ve günde 4-5 tane yaptıklarını ifade eden Nazlı, son olarak da şunları kaydediyor: “Aslında bir lifin ne kadar süreceği biraz da desenine bağlıdır. Dikimi biraz meşakkatli oluyor. Dikiminde zorlanıyoruz bazen ip kopuyor. Arkasının düzgün olması için sabitlememiz gerekiyor. Diğer şekilde bizim için herhangi bir zorluğu olmuyor. İp parmakları kesiyor ve yaparken omuzları dengede tutmak gerekiyor.  Bundan kaynaklı zorlanmalar oluyor ama emek isteyen bir iş. El emeği kültürünü koruyacak olan ve geleceğe taşıyacak kadınlardır. Bundan dolayı da evde boş boş oturacağımıza sadece bununla uğraşsak hem bir kültürü yok olmaktan kurtarırız hem de kendi ekonomimizi kendimiz sağlamış oluruz.”