7 aydır eşini arıyor: Ben neden AKP önünde eylem yapamıyorum?

  • 10:23 3 Ekim 2019
  • Güncel
ANKARA - Eşi Mustafa Yılmaz’dan 19 Şubat’tan beri haber alamayan Sümeyye Yılmaz, “Süleyman Soylu Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önündeki eyleme katılırken, oradaki anneler rahat rahat oturup eylemlerini yapabiliyorken ben niye devleti yöneten iktidar partisinin il başkanlığı önünde oturamıyorum. Adalet istiyorum. Kelimelerin tükendiği yerdeyim” dedi.
 
Geçen yıl Şubat ayında kaçırıldığı iddia edilen ve daha sonra kendisinden bir daha haber alınamayan fizyoterapist Mustafa Yılmaz'ın eşi Sümeyye Yılmaz eşinden 7 aydır haber alamadığını belirterek sesini duyurmaya çalışıyor. 24 Eylül'de eşinin doğum gününde bir basın açıklaması yapmak isteyen Sümeyye ve eşinin annesi Nevin Yılmaz, Sakarya Caddesi'ne girer girmez gözaltına alındı. Birçok merciye başvurduğunu ancak bir yanıt alamadığını söyleyen Sümeyye, eşinin bir an önce ortaya çıkarılmasını istiyor. Eşinden hiçbir şekilde haber alamadığını ve hayatta olup olmadığını bilmediğini belirten Sümeyye, öncelikli hedefinin eşini bulmak olduğunu kaydetti. Sümeyye, eşinin kaçırılması ile ilgili başta Adalet ve İçişleri Bakanlığı  olmak üzere bir çok yere başvurduğunu ancak kayda değer hiçbir gelişme yaşanmadığını dile getirdi. 
 
‘Savcılık takipsizlik kararı verdi’ 
 
Mustafa’nın kaçırılması ile ilgili savcılığa başvurduğunu ancak ‘takipsizlik’ kararı verildiğini aktaran Sümeyye,  takipsizlik kararına itiraz ettiğini ancak itirazının üst mahkemece reddedildiğini de aktardı. Sümeyye, “Bir insan kayıp ben bunun aranmasını ve soruşturulmasını istiyorum. Ancak adliyedeki resmi kurumlar bunun üstünü kapatmaya çalışıyor. Bu belge yargı yoluyla eşimin zorla kaybedilmesinin üstünün kapatıldığının bir göstergesi. Bunlar soru işaretleri ve kuşku oluşturuyor bende. Artık nereye başvurabilirim bilmiyorum” dedi. 
 
‘Kaçırılan 4 kişi ortaya çıkarıldı eşim neden hala bulunmuyor’
 
Eşiyle aynı dönem kaçırılan 6 kişiden 4’ünün iki ay önce ortaya çıkarıldığını söyleyen Sümeyye, sözlerine şöyle devam etti: “Eşim Mustafa Yılmaz neden hala bulunmuyor? Benzer şekilde kaçırıldılar. Kaçırılma yöntemleri farklı ama yapılan işlemler sonrasında işlediğimiz hukuki süreçler aynı. Ne yapılmak isteniyor eşime? İki aydır bir adım yok. Kaçırılan dört kişi ile ilgili yaşananlar kamuoyuna yansıdı. Ailelerin oradaki söylemleri beni daha çok endişeye düşürdü. Eşimin benzer benzer şeyler yaşadığını hissediyorum. Şu an iyiyi düşünmeye çalışıyorum ama bir noktadan sonra olmuyor. Hayatı ve sağlığı konusunda çok endişeliyim. Hala hayatta olduğuna dair umudum var. Tek talebim sağ salim ortaya çıkarılsın.”
 
‘HDP önünde anneler otururken ben neden eylem yapamıyorum’
 
Mustafa’nın geçen yıl 1 Ekim’de tutuklandığını ve daha sonra tahliye edildiğini, tahliye edildikten sonra işe gitmek üzereyken kaçırıldığını söyleyen Sümeyye, “İnanın hiçbir sorunun cevabını bilmiyorum. Aklımda çok fazla soru var ancak hiçbir yetkiliden cevap alamadım. Annesi, Süleyman Soylu ile görüşmek için İçişleri Bakanlığı’na gitti ancak görüşme talebi reddedildi. Süleyman Soylu Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önündeki eyleme katılırken, oradaki anneler rahat rahat oturup eylemlerini yapabiliyorken ben niye devleti yöneten iktidar partisinin il başkanlığı önünde oturamıyorum? Neden eylem yapamıyorum? Bu hangi akla mantığa sığar. Bunun nasıl bir gerekçesi var. Annelerin acıları ayrıştırılmaz. Diyarbakır’daki annelerin gözünden akan yaşta bizimkisi saf su mu. Hiçbir duygu yok mu bizim gözyaşımızda. Her ne olursa olsun kim olursa olsun hiçbir şekilde hiçbir insan hukuksuz bir şekilde zorla alıkonulamaz” dedi. 
 
‘Adalet istiyorum, kelimelerin tükendiği noktadayım’
 
İki yaşındaki çocuğunun travma yaşadığını belirten Sümeyye,  “Ne yaşadığımızı biliyoruz ne de yediğimizi. Ben 19 Şubat’ta takılı kaldım, zaman geçiyor ama ben hayata devam edemiyorum, ayak uyduramıyorum. Demokratik bir hukuk devletinde bu yapılanlar ve yaşatılanların hiç birinin akla mantığa sığar yanı yok. Hukuk arıyorum, adalet istiyorum” diye konuştu.