HDP önünde oturan annelere çağrı: Çocuklarınızı hükümete sorun

  • 09:01 7 Ekim 2019
  • Güncel
VAN - Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiası ile bir aydır HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde eylem yapan ailelere çağrı yapan kadınlar, “HDP’nin değil savaş politikalarını yürüten hükümetin kapısında oturun” dedi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bir aydır “Çocuklarımız dağa kaçırıldı” iddiası ile oturma eylemi yapılıyor. Eylem polis koruması altında gerçekleşirken, HDP’liler ailelere, ortak bir heyet oluşturup, çözüm için girişimlerde bulunma çağrısı yaptı. Halk da ailelerin oturma adresinin HDP değil çocuklarını bulmakla yükümlü olan devletin kapısına gitmesi gerektiği çağrısında bulundu. 
 
Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde de kadınlar, eylemin adresinin yanlış olduğunu dile getirdi. 
 
‘Türkiye hükümetine çocukları sorsunlar’
 
Esma Yıldırım, annelerin böylesi bir süreçte orada sadece “barış” talebiyle oturmaları gerektiğini belirterek, “HDP’liler ne kimseyi kaçırır ne de savaş çıkarır. Bu yüzden çocuklarını savaş çıkaranlardan sorsunlar. Hükümet onlara çocuklarının nerede olduğunu söylesin” diye konuştu. 
 
‘Sürekli darp edilen Kürt anneleri şimdi neden korunuyor?’
 
Esma, binlerce gencin işsiz olduğunu ya da ülkelerini terk etmek zorunda kaldığını ifade ederek, “Bu sorun devletin sorunudur.  HDP önünde oturan anneler polisler tarafından korunurken AKP binası önüne gitmek isteyen aileler neden gözaltına alınıyor? Kürt anneleri sürekli darp ediliyordu şimdi ne oldu da bu kadar korunuyor” diye sordu. 
 
‘Bu oyunlara gelmeyin’ 
 
“Çocuklarını karakola ve Adalet Bakanlığı’na sorsunlar, orada oturan kadınlar eminim Kürt’tür, fakat devletin oyunlarına geliyorlar” diyen Halime Özkan, “Biz Kürt halkı olarak bu yalanlara, bu oyunlara gelmemeliyiz birlik olup kendimizi korumamız gerekiyor” dedi. 
 
‘Kiminin çocuğu 10 yıldır kayıp’ 
 
Sarya Deniz de “Hiçbir anne çocuğunun kaybolmasını veya öldürülmesini istemez. Onların evlatları bizim de evlatlarımız, kiminin çocuğu 10 yıldır gitmiş” dedi.