Avesta Zıman yeni eğitim dönemine başladı

  • 09:01 8 Ekim 2019
  • Kültür Sanat
Melike Aydın
 
İZMİR - Metropollerde Kürtlerin otoasimilasyonla karşı karşıya olmasına rağmen dil öğrenmeye dönük talebin arttığını söyleyen Kürtçe öğretmeni Kurdiye Irgat, Kürtçenin sokakta olduğu kadar akademide de konuşulması gerektiğini vurguladı. 
 
Kürtçe ve İngilizce eğitim veren ‘Avesta Zıman Dil Eğitim Merkezi’ yeni döneme başladı. Özellikle Kürtçenin Kurmanci lehçesine yönelik talebin geçen yıla göre arttığını belirten Kurmanci öğretmeni Kurdiye Irgat, talebin daha çok artması için dil üzerindeki baskıların kalkması gerektiğini ifade etti. 
 
Kürtçenin metropollerde yaygınlaşması için sokakta ve akademik alanda kullanılmasının önünün açılması gerektiğini vurgulayan Kurdiye, ebeveynlerin çocuklarıyla her yerde Kürtçe konuşması gerektiğine de dikkat çekti. 
 
‘Kürtler otoasimilasyonla yüz yüze’
 
Kürtçe öğretmenliğine geçen yıl açılan Avesta Zıman Dil Eğitim Merkezi’nde başlayan Kurdiye'nin şimdilik bir sınıfı var. Kürtçeyi hiç bilmeyen, anlayıp konuşamayan ve az konuşabilenler kategorilerine göre sınıflar açtıklarını söyleyen Kurdiye, asta yekemin (ilk düzey) sınıfında Kürtçe öğretirken kendisinin de Türkçe öğreneceğini söyledi. Kürtçenin her alanda kısıtlandığını ifade eden Kurdiye,  “Kürtler otoasimilasyonla karşı karşıya. Çünkü metropollerde ve diğer şehirlerde sokak dili olarak sürekli Türkçe kullanılıyor. Çocuklarımız da mecburen Türkçe konuşuyor. Köylerinden göçmek zorunda kalan anneler ve babalar birkaç kelime Türkçe bilseler dahi çocuklarıyla Türkçe konuşuyor. Bu iyi bir durum değil. Kürtçenin üzerindeki baskılar azalırsa Kürtçe öğrenmeye dönük talepler de artacaktır” dedi.
 
‘Kürtçe sokakta olduğu kadar akademide de yer almalı’
 
Kürt gençlerinin metropollerde Türkçe eğitim gördükten sonra Kürtçe dil öğrenme ihtiyacı duyduğunu, Kürtçe kitaplar çıkarılmasının, filmler çekilmesinin, televizyon kanallarının olmasının dilin öğrenilmesini kolaylaştırdığını dile getiren Kurdiye, “İsteğimiz ebeveynlerin evinde çocuklarıyla her yerde Kürtçe konuşması. Bu konuda geç kalmamaları gerekiyor çünkü çocukken öğrenilen dil daha kalıcı olur. Almanca, İngilizce gibi diller nasıl öğrenilebiliyorsa bu da öğrenilebilir. Kürtçeyi evde konuşmak yetmez, sokakta olduğu kadar akademide de yer almalı. Bizim ümidimiz var” diye konuştu.