İzmir’de ‘Kadın dostu kentler’ projesi

  • 09:09 9 Ekim 2019
  • Güncel
Safiye Alağaş
 
İZMİR - Cumaovası Kadın Derneği, Menderes ilçesinde okuryazarlıktan, girişimciliğe, atölyelere kadar birçok projeye imza atarken, bir de “Kadın dostu kentler” projesini hayata geçirdi. Dernek Başkanı Urkiye İnal, projeden sonra kadının mücadele alanının genişlediğini belirterek, “Kentleri kadın dostu kentler haline getirebiliriz” dedi. 
 
İzmir’in Menderes ilçesinde faaliyet yürüten Cumaovası Kadınlar Derneği, ilçede kadınların yaşadığı sorunları çözmek için mücadele ediyor. Dernek kadınların ekonomik ihtiyaçlarına ve yaşamında ihtiyaç duyduğu noktalara dikkat çekerek, bu temelde çalışma yürütüyor.
 
Derneğin Başkanı Urkiye İnal, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl 8 Mart’ta düzenlediği kadın festivaline katılırken, Menderes’ten kimsenin olmadığını görüyor. Yaşadığı ilçede kadına dair faaliyet yürüten herhangi bir kuruluşun olmadığını fark eden Urkiye, “Seneye Menderes ilçesi kadınları olarak burada olmalıyız” diyor. 2011 yılında dernek kuruluşu için hemen çalışmalara başlayan Urkiye, Cumaovalı kadınlarının sesini duyurmak için derneği kuruyor. Kendi ayakları üzerinde durmak için çeşitli faaliyetler yürüten dernek, 2014-2016 yılları arasında “Kadın dostu kentler” projesini geliştirdi. 
 
‘Kadınlar kentlerinde özgür dolaşabilmeli’ 
 
Kadınların özgür olarak bir kentte dolaşabilmesi gerektiğinin söyleyen Urkiye, dünyada kadın için tam anlamıyla dost olan bir kentin olmadığını vurguladı. İzmir’in bunu kısmen de olsa aştığını dile getiren Urkiye, “Örneğin gece sokakta yürüdüğümüzde sokaktaki lambalarımız eğer sönükse, anında müracaat ettiğimizde lambalarımız yanıyor. Belediye araçları gece 22.00’dan sonra kadının istediği yerde indiriyor. Böyle güzellikleri var. Burada biz kadınların çabaları var” dedi.
 
‘Kadınlar, çocuklar ve engelliler için düzenleme istiyoruz’ 
 
Kadınların en başta kendi haklarını öğrenmesi gerektiğini vurgulayan Urkiye, “Gerçekten yerel yönetimlerin ne yapması gerekiyor? Mesela parkta çocuklarımız için su olsun, altını değiştirecek yerleri olsun. Güvenliğin olması lazım. Şimdi bunları biz stratejik planda istiyoruz. Bazı taleplerimizi yerel yönetimlere kabul ettirdik. Bu dönemki 2020-2024 arasındaki stratejik planda taleplerimizin yer alması için sivil toplum kuruluşları olarak belediyeye bildirdik. Sonrasında bize ne istediğimizi sordular. Bizim orası küçük yer. Kadınlar sokakta rahat yürüsün. Adam sokağın ortasına sandalye atıyor. Hiç rahatsız olmuyor. Biz kadınların sokakta rahat yürümesi için o erkeklerin biraz daha derlenip toplanmasını, sokaklardan sandalyelerini kaldırmalarını talep ediyoruz. Çocuklarını taşıyan anneler kaldırımları kullanamıyor. Pazara gidenler kaldırımları kullanırken çok zorlanıyorlar. En önemlisi ise engelliler kullanamıyor. Eğer bir yurttaş kaldırımı kullanamıyorsa engel sensin” dedi. 
 
‘Karar mekanizmalarında kadınlar hala azınlıkta’ 
 
Önceki dönem Menderes ilçesi belediye meclisinde de yer alan Urkiye şunları dile getirdi: “Kadınların daha aktif olması için hep çalıştık. Amacımız kadının yerel yönetimlerde karar alma mekanizmalarında olmasıydı. 2009 yılında ilçemizde sadece bir kadın meclis üyesi vardı. İzmir kadın dostu kent olarak anılmasına rağmen karar mekanizmalarında kadınlar hala çok azınlıkta ama verdiğimiz mücadele sonucunda bazı ilçelerin belediye meclislerinde kadınlar yüzde 50’ye yakın yer aldı. Biliyorsunuz belediye çatısı altında kurulan kent konseyleri var. Bu kent konseyleri kadın meclislerinin alt yapısını oluşturmakta. Yeni dönem kent konseyi kuruldu. Yedi kişilik bir ekipten oluşuyor. Bu yedi kişinin üçü kadın. Üç kadın arkadaşımızın kent konseyinde yer almasını sağladık. Önümüzdeki günlerde kadın meclisini kurmak için çabamız devam edecek. Şuanda hem meclis üyesi arttı hem kent konseyinde yer aldık. Kadın muhtar sayımız arttı. Kadınlar mücadele ederek ses getiriyor.  Kadın dostu kentler projemizden sonra bir ilçede bir hareketlilik yaşandı. Bunlar projemizin olumlu yansımaları olduğunu düşünüyorum.”
 
‘Kooperatif kurma örgütlenmesi içindeyiz’
 
Ekonomik içerikli bir proje geliştirmek istediklerini de sözlerine ekleyen Urkiye , “İlçemizde kadınlara yönelik çok sayıda el işi kursları var. Bu kurslara giden kadınlar üretiyorlar ancak üretimlerini değerlendirebilecek bir alanları yok. Biz de buna dönük bakanlığa bir proje sunduk. Projemiz kabul edildi. Evden atölyeye kadın kadına dayanışma projemiz. Bir dikiş atölyesi oluşturduk. Projede kadınlara liderlik eğitimi verdik. Girişimcilik eğitimleri verdik. Yine okuryazarlık eğitimleri verdik. Şimdi bu projenin çıktısı olarak, ilçemizde bir kadın kooperatifi kurma örgütlenmesi içindeyiz. Bir kadın kooperatifi örgütlenmesi eğitimi düzenledik. Kooperatif kurma çalışmalarımız devam ediyor. Mücadele ederek kentimizi kadın dostu haline getirebiliriz” dedi.