Kadınlar Emine Bulut davası öncesi seslendi: Ölmek istemiyoruz!

  • 10:37 9 Ekim 2019
  • Güncel
KIRIKKALE - Emine Bulut davası öncesi Kırıkkale Adliyesi önünde açıklamaya yapan KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Ya suç işleyeceksiniz ya da kadınların yanında yer alıp her gün bir kadının öldürülmesine ortak olmayacaksınız. 6284 yasası, İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı siyasi irade gösterilseydi, Emine Bulut kadın kardeşimiz ve öldürülen diğer kadınlar aramızda olabilirdi” dedi.
 
Kırıkkale'de boşandığı Fedai Varan isimli erkek tarafından 18 Ağustos’ta katledilen Emine Bulut davasının ilk duruşması Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Kırıkkale Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya katledilen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, katledilen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül ve katledilen Merve Kotan’ın ablası Esra Kotan katıldı.
 
‘Son nefesinde ‘ölmek istemiyorum’ dedi’
 
“Ölmek istemiyoruz” pankartının açıldığı eylemde katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Burada ilk olarak KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim konuştu. Emine Bulut’un son nefesinde “Ölmek istemiyorum” dediğini hatırlatan Fidan, Türkiye’deki kadınların her an ölüm tehdidi ile yaşadığına dikkat çekti. Fidan, “Neden mi? Çünkü kadınlar en temel hakkı olan yaşama hakkından mahrum bırakılıyorlar. Kendi hayatlarında karar vermek istedikleri zaman bunu kabul etmeyenler var. Burada her gün kadınlara şiddet uygulayan ve bastırmaya çalışan erkekler, alışın artık kadınlar kendi hayatına karar vermek istiyor. Ve kendi kararını veren kadınların biz de toplum da yanındayız. Artık bir kadın öldürüldüğü zaman ‘Artık yeter ölmek istemiyoruz’ diyor. Tıpkı Emine Bulut gibi” dedi.
 
‘İstanbul Sözleşmesi iç hukuktan üstündür’
 
Eylül ayında 53 kadının katledildiğini anımsatan Fidan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz kadınlar yaşamak istiyoruz. Peki 2011 yılında kadın cinayetlerinin azalmasını ne sağladı? O yıl İstanbul Sözleşmesi imzalandı. Uluslararası bir sözleşmedir ve iç hukuktan üstündür. Ya suç işleyeceksiniz ya da kadınların yanında yer alıp her gün bir kadının öldürülmesine ortak olmayacaksınız. 6284 yasası, İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansaydı, siyasi irade gösterilseydi, Emine Bulut kadın kardeşimiz ve öldürülen diğer kadınlar aramızda olabilirdi.”
 
‘Sokak sokak anlattık’
 
“Başka bir yere havale etmeye gerek yok. Bu zihniyet yasalarla değişecek” diyen Fidan, ayrıca bütün politikacıların kadınlarla erkeklerin eşit olduğunu söylemesi ve bütün toplumun el vermesi ile bu durumun değişebileceğini belirti. Bu durumu değiştirmekte kararlı olduklarını ifade eden Fidan, “‘Kadın cinayetlerini durduracağız’ diyerek Münevver Karabulut cinayetinin üzerinden on yıl geçmiş. Dile kolay on yıldır kadın cinayetlerini durduracağız diyoruz. Ve nasıl mümkün olduğunu madde madde, adliye adliye anlatıyoruz. Sokak sokak, meydan meydan anlatıyoruz. Sesimizin ulaşmadığı yer kalmadı ama neden hala kadınlar öldürülüyor dediğimiz zaman cevaplar ortada” diye konuştu. 
 
‘Bugün Emine Bulut’un yarın annemin davasında olacağım’
 
Öldürülen Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül ise kadın cinayetleri durana kadar alanlarda ve adliyelerde olacağını belirterek, “Bugün Emine Bulut’un, yarın annemin davasında olacağız.  6284 yasası ne zaman uygulanırsa bizler o zaman duracağız” dedi.
 
Kadın örgütlerinin ve çok sayıda avukatın katıldığı duruşmaya Emine Bulut’un aile avukatları ve taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme salonunun küçük olması nedeniyle birçok avukat ve katılımcı salona alınmazken, salona giremeyen katılımcılar  için ayrı bir duruşma salonu açılıp izlemeleri sağlanacak. 20'ye yakın baro temsilcisi de duruşma salonunda hazır bulundu. Emine Bulut’un kızı ve ailesi de duruşmaya SEGBİS ile katılacak.
 
Duruşma devam ediyor.