EHP: Savaş sefer değil felakettir

  • 18:30 9 Ekim 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - EHP, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin, “Savaş sefer değil felakettir. Bu siyasete karşı tüm halklar el ele vermelidir” diyerek tepki gösterdi. 
 
Emekçi ve Hareket Partisi (EHP), Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, operasyonun, kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucunda başladığı kaydedildi. 
 
Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Cihatçı örgütlerle kol kola giren AKP ‘barış’ adı altında Ortadoğu halklarının üzerine bombalar yağdırırken zaten kötü durumda olan ekonomiyi daha da kötü duruma getirecek bir hamle yapıyor. TBMM'de Suriye tezkeresine ‘evet’ diyenler bu kötü gidişattan sorumlu olacaktır.”
 
AKP’nin bu operasyondan milliyetçiliği körükleyerek, oylarını artırmak için inşaat firmalarına alan açmayı hedeflediğinin kaydedildiği açıklamada, “Halkımız bilsin ki AKP'nin yayılmacılık hevesiyle Ortadoğu'da tekrar başlattığı savaş kardeş Suriye halklarına kan, Türkiye emekçilerine ise açlık ve yoksulluk getirecektir” ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada son olarak, “AKP'nin hevesleri uğruna ülke genç evlatlarını kaybedecektir. Savaş sefer değil felakettir. Bu siyasete karşı tüm halklar el ele vermelidir” denildi.