Booker Edebiyat Ödülü iki kadın yazara verildi

  • 11:57 15 Ekim 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Booker Edebiyat Ödülü’nü, "The Testaments"la Margaret Atwood ve "Girl, Woman, Other" kitabıyla Bernardine Evaristo kazandı.
 
Dünyaca en saygın edebiyat ödülleri arasında gösterilen Booker Edebiyat Ödülü’nü, "The Testaments"la Margaret Atwood ve "Girl, Woman, Other" kitabıyla Bernardine Evaristo kazandı. Bernardine, ilki 1969'da verilen ödülü kazanan ilk siyah kadın ve ilk siyah İngiliz yazar oldu.
 
Jüri kurallara karşı gelerek ödülü iki yazara verdi. Kısa listeye kalan altı yazar arasında "On Dakika Otuz Sekiz Saniye" adlı kitabıyla Elif Şafak da vardı.
 
Ödül töreninde konuşan Kanadalı yazar Margaret Atwood favoriler arasında gösteriliyor olmasına rağmen, "İkimiz de bu ödülü beklemiyorduk" dedi. Margaret,ayrıca para ödülünü, yerli halka mensup öğrencilere burs olarak bağışlayacağını duyurdu.  
 
Basın toplantısında açıklama yapan Bernardine Evaristo ise tüm siyah yazarlar için kendisinin rol model olmasını umduğunu söyledi. 
 
‘The Testaments’ Türkçe’ye çevrilecek
 
Geçen ay yayımlanan "The Testaments", yazarın 1985 tarihli "Damızlık Kızın Öyküsü" kitabının devamı. Ödülü kazanan en yaşlı yazar olan 79 yaşındaki Margaret’ın kitabı "The Testaments" önümüzdeki günlerde Doğan Kitap etiketiyle Türkiyeli okurla buluşacak.
 
İngiliz yazar Bernardine’nin "Girl, Woman, Other" kitabı da İngiltere'de yaşayan, 12 ile 93 yaşları arasında, çoğunluğu kadın ve siyah 12 karakterin hayatını anlatıyor.
 
BBC Türkçe'de yer alan habere göre Bernardine, ilki 1969'da verilen ödülü kazanan ilk siyah kadın ve ilk siyah İngiliz yazar oldu. Ödülün kazananı her yıl İngilizce yazılan ve İngiltere ya da İrlanda'da basılan kitaplar arasından seçiliyor.